PIT 2022. Wspólne rozliczenie małżonków - zmiany wprowadzone przez Polski Ład

W związku z wejściem w życie Polskiego Ładu nastąpiły zmiany w sposobie rozliczania dochodów przez małżonków. Co zakładają? Przedstawiamy istotne informacje.
Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Wraz z wejściem od 1 stycznia 2022 roku nowych przepisów podatkowych zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia podatku dochodowego małżonków. Mają one zastosowanie już do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2021 roku.

PIT 2022. Zmiany w rozliczeniu dochodów przez małżonków

W porównaniu do przepisów obowiązujących w ubiegłym roku zaszły przede wszystkim dwie zmiany. Po pierwsze od teraz rozliczyć mogą się zarówno osoby, które pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i te, które zawarły związek małżeński już w trakcie roku i pozostały w nim już do końca roku. 

Po drugie wspólne zeznanie podatkowe złożyć mogą także ci małżonkowie, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego lub ryczałtu - warunkiem jest tu jednak brak przychodów z tych działalności i złożenie deklaracji PIT-36L lub PIT-28.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład a ulga 4+ dla małżonków rozliczających się wspólnie

Polski Ład wprowadza jeszcze jedną zmianę - ulgę dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci - rodzice będą mogli skorzystać z PIT-0. I tak przychody podatnika zostają zwolnione do 85 528 zł w przypadku każdego rodzica na podatku liniowym i ryczałcie, 115 528 zł w przypadku każdego rodzica na zasadach ogólnych i do 231 056 zł w przypadku wspólnego rozliczania małżonków. 

Ministerstwo Finansów podkreśla także, że rodzice będą korzystać także z 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Co jednak istotne, ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych dopiero od tego dnia.

Więcej o: