Osoby, które w poprzednich latach korzystały z programu Rodzina 500 plus, podobnie jak i nowi rodzice od 1 lutego mogą składać wniosek o przyznanie świadczenia na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Warto podkreślić, że dokumenty najlepiej jest złożyć do 30 kwietnia, aby zachować ciągłość finansową, a szereg zmian, do których zachodzi w ostatnich tygodniach w naszym kraju, nie ominął także 500 plus.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało na Twitterze, że wnioski o świadczenie z programu Rodzina500Plus będzie można składać wyłącznie w formie online za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej.
Rodziny, które nie mają dostępu do internetu lub nie są w stanie wypełnić samodzielnie wniosku online, będą mogły skorzystać z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy zobowiązują bowiem urząd do zapewnienia w swoich oddziałach dostępu do sieci oraz urządzeń umożliwiających jego złożenie.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Drugą ze zmian dotyczących świadczenia jest przejęcie opieki nad nim właśnie przez ZUS. Od 1 czerwca to on będzie zajmował się realizacją świadczeń, a nie tak jak do tej pory gminy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki tej zmianie koszty obsługi programu spadną i pozwolą zaoszczędzić państwu ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat. Warto również przypomnieć, że świadczenie od 1 stycznia 2022 roku jest już wypłacane bezgotówkowo.
W przypadku świeżo upieczonych rodziców niezbędne będzie złożenie dwóch wniosków do ZUS. Pierwszy, który można składać na bieżąco, będzie uprawniał do wypłaty środków do końca 31 maja bieżącego roku. Chcąc kontynuować pobieranie 500 plus, niezbędne będzie złożenie kolejnego wniosku.
Można to zrobić na trzy sposoby: