Podwyżki prądu. Które urządzenia zużywają go najwięcej?

W nowym roku ceny gazu i prądu wzrosły o nawet kilkaset procent. Wiele osób zastanawia się więc, jak na ich rachunki wpływa praca poszczególnych sprzętów. Przedstawiamy te, które zużywają jej najwięcej
Zobacz wideo Elektrownie węglowe w Polsce wyłączone w 2035 roku?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stworzyło zestawienie zużycia prądu przez najpopularniejszy sprzęt elektryczny. Wynika z niego, że najwięcej energii pobiera przede wszystkim sprzęt kuchenny - płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, zmywarka.

1. Płyta indukcyjna - ile zużywa prądu

Płyta indukcyjna to bardzo popularne urządzenie w polskich domach. Dzięki szybkozmiennemu polu magnetycznemu w dnie naczyń kuchennych, kuchenka ta pozwala szybkie przygotowanie potraw - indukcja wyprzedza w tym kuchenki tradycyjne, ceramiczne czy elektryczne. Dodatkowo ryzyko poparzenia się indukcją jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku pozostałych kuchenek - płyta nagrzewa się bowiem wyłącznie od stojącego na niej naczynia.

Z wyliczeń PGNiG wynika, że w przypadku codziennego, 30-minutowego, przygotowywania posiłku na płycie indukcyjnej, używając dwóch pól o mocy 2300 W i 1800 W, w ciągu roku zużyjemy 748,25 kWh, co zostało wycenione na 516,29 zł.

2. Piekarnik - ile zużywa prądu

W przypadku codziennego korzystania z piekarnika elektrycznego rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza, gdy jego grzałka pracuje przez około 41 minut, w ciągu roku zużyjemy 496,4 kWh, co zostało wycenione na 343,10 zł w skali roku.

3. Lodówka - ile zużywa prądu

Lodówka to urządzenie niezbędne w każdym domu, które w dodatku musi być podłączone do źródła energii przez całą dobę. Roczne zużycie energii przez chłodziarkozamrażarkę według nieużywanej już klasy A++ zostało oszacowane przez PGNiG na 270 kWh, co z kolei dało 186,15 zł rocznie.

4. Zmywarka - ile zużywa prądu

Zmywarka to sprzęt, na który decyduje się coraz więcej osób. Jej praca pozwala nie tylko zaoszczędzić dużo naszego czasu, ale także wody. A jak sprawa ma się z energią? Według PGNiG codzienna praca tego sprzętu o klasie A++ przez cały rok zużyje około 237 kWh, co z kolei kosztować nas będzie 164,25 zł.

5. Czajnik elektryczny - ile zużywa prądu

Roczne zużycie energii przez czajnik elektryczny zostało oszacowane na podobnym poziomie, co zmywarki. Zakładając używanie go przez około 20 min dziennie przez cały rok, w ciągu roku prawdopodobnie zużyjemy ok. 240 kWh, które wyniesie 164,25 zł.

Uwaga! Aby obliczyć naszą indywidualną cenę za korzystanie z powyższego sprzętu elektrycznego, polecamy pomnożyć szacowane zużycie energii przez stawkę naszej taryfy. Istotne jednak, czy stawka jest stała (taryfa G11), czy może różna zależnie od godzin.

***

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: