Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne - jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze? Ile wynosi wsparcie i kto może je otrzymać? W tym roku kwota świadczenia nieco wzrosła. Dla wielu podwyżka może jednak okazać się rozczarowaniem.

Świadczenie pielęgnacyjne to dodatek przysługujący osobom sprawującym stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Najczęściej mowa o rodzicach dzieci z niepełnosprawnościami, choć prawo do świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka czy osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną. Aby świadczenie zostało przyznane, opieka musi być całodobowa oraz długotrwała, w związku z czym świadczeniobiorca nie może sobie pozwolić na podjęcie żadnej pracy. Wiązałoby się to z utratą świadczenia. 

Zobacz wideo Kiedy trafią do nas pieniądze z KPO? Pytamy członka Rady Polityki Pieniężnej

Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? 

Z początkiem 2022 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została podniesiona w związku z coroczną rewaloryzacją. Kwota dodatku jest zależna od najniższego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W ubiegłym roku minimalna pensja wynosiła 2800 zł, w 2022 roku - jest to natomiast 3100 zł. Rewaloryzacja pensji minimalnej oznacza też podniesienie wysokości świadczenia - obecnie wynosi ono 2119 zł. 

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne? Aby starać się o dodatek, wniosek należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub miasta. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

USA. W Pittsburgu runął mostUSA. W Pittsburgu runął most. Na kilka godzin przed przyjazdem Bidena [ZDJĘCIA]

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje? 

Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się opiekunom dzieci z niepełnosprawnością oraz młodzieży do 18. roku życia lub do 25. roku życia, pod warunkiem, że podopieczny nadal się uczy. Co z osobami zajmującymi się dorosłymi członkami rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować? 

Opiekunowie osób dorosłych z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się jedynie o zasiłek opiekuńczy. Dodatek ten niezmiennie od lat wynosi 620 złotych. Ten rodzaj wsparcia również uniemożliwia opiekunowi podjęcie pracy, ponieważ straciłby wówczas prawo do świadczenia. 

Niedziele handlowe 2022. Wózki (zdjęcie ilustracyjne)Niedziele handlowe 2022. Czy 30 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy?

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: