Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne - jak ubiegać się o dodatkowe pieniądze? Ile wynosi wsparcie i kto może je otrzymać? W tym roku kwota świadczenia nieco wzrosła. Dla wielu podwyżka może jednak okazać się rozczarowaniem.

Świadczenie pielęgnacyjne to dodatek przysługujący osobom sprawującym stałą opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Najczęściej mowa o rodzicach dzieci z niepełnosprawnościami, choć prawo do świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka czy osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną. Aby świadczenie zostało przyznane, opieka musi być całodobowa oraz długotrwała, w związku z czym świadczeniobiorca nie może sobie pozwolić na podjęcie żadnej pracy. Wiązałoby się to z utratą świadczenia. 

Zobacz wideo Kiedy trafią do nas pieniądze z KPO? Pytamy członka Rady Polityki Pieniężnej

Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? 

Z początkiem 2022 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została podniesiona w związku z coroczną rewaloryzacją. Kwota dodatku jest zależna od najniższego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W ubiegłym roku minimalna pensja wynosiła 2800 zł, w 2022 roku - jest to natomiast 3100 zł. Rewaloryzacja pensji minimalnej oznacza też podniesienie wysokości świadczenia - obecnie wynosi ono 2119 zł. 

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne? Aby starać się o dodatek, wniosek należy złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub miasta. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje? 

Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się opiekunom dzieci z niepełnosprawnością oraz młodzieży do 18. roku życia lub do 25. roku życia, pod warunkiem, że podopieczny nadal się uczy. Co z osobami zajmującymi się dorosłymi członkami rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować? 

Opiekunowie osób dorosłych z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się jedynie o zasiłek opiekuńczy. Dodatek ten niezmiennie od lat wynosi 620 złotych. Ten rodzaj wsparcia również uniemożliwia opiekunowi podjęcie pracy, ponieważ straciłby wówczas prawo do świadczenia. 

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: