PIT-11 dla pracownika. Do kiedy pracodawca musi wystawić PIT? Lepiej się pospieszyć

Pracodawca jest zobowiązany do przekazania swoim pracownikom deklaracji PIT-11. Do kiedy należy wysłać formularze za 2021 rok? Odpowiadamy.

Zeznania podatkowe PIT składać będziemy mogli od 15 lutego. Ostatnim terminem na rozliczenie jest natomiast 2 maja 2022 roku, ze względu na to, że 30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę. 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

PIT-11. Do kiedy pracodawca musi go wysłać? 

Pracodawcy, którzy w swoich firmach zatrudniają osoby fizyczne albo wypłacają im wynagrodzenia, mają obowiązek przesłania wszystkich deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Termin na ich dostarczenie w formie elektronicznej mija 31 stycznia 2022 roku. 

W przypadku pracodawców, którzy przesyłają PIT-11 za 2021 rok w formie papierowej termin jest nieco dłuższy. Mija on 28 lutego 2022 roku. W tym przypadku pracodawca nie musi dostarczać dokumentu w formie elektronicznej - deklaracja może trafić do pracownika w formie papierowej. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Deklaracja podatkowa PIT. Dlaczego warto wypełnić ją samodzielnie? 

Od 2019 roku dokumenty do rozliczenia podatków dla osób rozliczających się m.in. na formularzu PIT-37, przygotowuje Urząd Skarbowy. Nie jest konieczne nawet ich zatwierdzanie, ponieważ 30 kwietnia fiskus zrobi to za nas automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu. Dlaczego? 

Jeśli wypełnimy deklarację PIT samodzielnie, szybciej otrzymamy zwrot podatku. Po złożeniu dokumentów w formie elektronicznej zwrot na naszym koncie bankowym powinien pojawić się w ciągu 45 dni. Przy deklaracji papierowej na zwrot możemy czekać nawet przez trzy miesiące. 

Drugim ważnym aspektem jest to, że przy samodzielnym rozliczeniu podatkowym mamy możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, jak np. ulga na internet, o której więcej przeczytasz TUTAJ. Urząd Skarbowy sam nie uwzględni nam ulgi, nawet jeśli przysługuje nam do niej prawo. 

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: