Polski Ład wprowadził duże zmiany w systemie podatkowym. Do najważniejszych z nich należą m.in.: podniesienie kwoty wolnej od podatku, podniesienie progów podatkowych, uniemożliwienie odliczenia składki zdrowotnej oraz ulga dla klasy średniej. Zmiany wpływają również na sposób wspólnego rozliczania małżonków. Warto zaznaczyć, że: "nawet jeżeli mąż lub żona nie mają prawa do ulgi dla klasy średniej, to przy wspólnym rozliczeniu mogę tę ulgę zyskać - potwierdza "DGP" Ministerstwo Finansów.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Jak podaje infor, kluczowe zmiany wynikające z Polskiego Ład mające znaczenie dla wspólnego rozliczania małżonków to:
Jeżeli pracownik zamierza rozliczyć zeznanie roczne wspólnie z małżonkiem, to powinien poinformować o tym pracodawcę. Oświadczenie musi złożyć na piśmie. Nie ma określonego wzoru dokumentu. Ważne, aby zawierało informacje o formie rozliczeń i przewidywanych dochodach małżonka.
W przypadku wspólnego rozliczenia problem stanowi ulga dla klasy średniej. Większość podatników nie wie, czy ma do niej prawo wtedy, kiedy jest duża dysproporcja między zarobkami, np. jeden z małżonków ma przychody na poziomie 50 000 zł rocznie, a drugi na poziomie 150 000 zł. W takiej sytuacji alternatywą jest zsumowanie wynagrodzeń. Jak to zrobić?
Krok 1. Każdy z podatników musi oddzielnie pomniejszyć swój przychód o koszty (koszty uzyskania przychodu, składki ZUS, ulgę dla klasy średniej - pod warunkiem, że się należy), a także o przysługujące mu inne odliczenia.
Krok 2. Następnie małżonkowie muszą zsumować swoje dochody, które należy podzielić na dwa i otrzymaną wartość pomnożyć razy stawkę podatkową zgodnie ze skalą oraz pomniejszają o kwotę zmniejszającą podatek (PIT-2).
Wynik, który otrzymamy, to podatek naliczony, który po odjęciu sumy zaliczek przekazanych do Urzędu Skarbowego w trakcie roku, pokaże nadpłatę albo niedopłatę podatku dochodowego - podaje infor.