PIT. Ulga na internet 2022. Jak z niej skorzystać? Ile można zyskać?

Zbliża się czas wypełniania deklaracji podatkowych za rok 2021. Ulga na internet jest jedną z najpopularniejszych ulg stosowanych podczas rozliczenia z fiskusem. O czym należy pamiętać?
Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Jedną z wielu ulg podatkowych, z których można skorzystać podczas rozliczania z fiskusem, jest ulga na internet. By móc jednak liczyć na odliczenie od podatku kosztów za korzystanie z sieci trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Ulga na internet - ile można zyskać?

Korzystanie z internetu jest codziennością dla większości z nas - dlaczego by więc nie skorzystać z możliwości i nie odliczyć od podatku kosztów z tym związanych? Podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł. Co zrobić, by otrzymać zwrot? Warto także podkreślić, że odliczeniu polega nie tylko korzystanie z internetu w domu. Ulga przysługuje także tym, którzy korzystają z niego w kafejce internetowej lub za pośrednictwem telefonu komórkowego czy też przenośnego modemu.

Kto może odliczyć ulgę na internet?

Ulgę na internet odliczyć mogą podatnicy rozliczający się za pomocą formularzy:

  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet - jak ją złożyć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że z ulgi na internet skorzystać można tylko dwa razy, w ciągu dwóch następujących po sobie lat podatkowych. Jeśli więc już kiedyś korzystaliśmy z tego odliczenia, nie możemy z niego skorzystać ponownie. By skorzystać z ulgi, należy posiadać dokument potwierdzający poniesiony wydatek - muszą znajdować się na niej dokładne kwoty (stwierdzające poniesienie faktycznego wydatku, a nie tylko zamówienie usługi), a także dane sprzedawcy oraz nabywcy. W celu odliczenia kwoty za internet należy wypełnić formularz PIT/0.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: