Ulga dla seniorów 2022. Nie wszyscy emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki

Najstarsi Polacy w najbliższym czasie mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki i wiele innych korzyści wynikających m.in. z Polskiego Ładu. Dzięki temu wielu emerytów zyska szansę na podreperowanie domowego budżetu. Kto jednak może liczyć na ulgę dla seniorów, a komu ona nie przysługuje? Odpowiadamy.

Sytuacja seniorów pobierających najniższe świadczenia w najbliższym czasie może się polepszyć. Jakie zmiany czekają na emerytów w nowym roku? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Emerytów czekają duże zmiany. Ulga dla seniorów 2022

W 2022 roku osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, a ich świadczenia nie przekraczają miesięcznie kwoty 2500 zł, będą zwolnione z obowiązku zapłaty podatku. Oznacza to, że otrzymają wyższą wypłatę świadczeń netto. Z korzyści będą mogli również cieszyć się seniorzy, którzy pobierają większe świadczenia, gdyż będą zobowiązani oni do zapłaty podatku jedynie od kwoty przekraczającej próg 30000 zł.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

Z kolei pracujący seniorzy mogą liczyć na zerowy PIT. Takie osoby będą musiały zapłacić podatek dopiero po osiągnięciu kwoty 115 528 zł. Ulga wynosi bowiem 85 528 zł, a do tego należy dodać kwotę wolną od podatku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pracujący emeryci, którzy pobierają emeryturę, są w nieco gorszej sytuacji. Wynika to z faktu, że kwota wolna od podatku jest rozliczana w pierwszej kolejności przez ZUS ze świadczeń emerytalnych. Na umowie o pracę zapłacić trzeba będzie pełną zaliczkę na podatek niepomniejszoną o kwotę ulgi podatkowej oraz całą składkę zdrowotną.

rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zdjęcie ilustracyjne"Nawet ponad 60 tys. zakażeń". Najgorsza sytuacja w 3 województwach

Bezpłatne leki dla seniorów. Kto może je otrzymać?

Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą otrzymać bezpłatne leki, które są stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Aktualna lista bezpłatnych leków znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Receptę na darmowe lekarstwa może przepisać każdy lekarz uprawniony do jej wystawienia. W polu uprawnień dodatkowych na recepcie musi znaleźć się jedynie oznaczenie "S".

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: