Karnawał 2022. Do kiedy będziemy mogli się bawić? [DATA]

Karnawał rozpoczął się na początku stycznia i potrwa 55 dni. Sprawdź, dokładną datę końca karnawału. Dowiedz się kiedy wypada Środa Popielcowa.

Karnawał rozpoczął się 6 stycznia w święto Trzech Króli. Od tego dnia katolicy przez kolejnych 55 dni mogą brać udział w zabawach, balach, tańcach oraz różnego rodzaju imprezach. Po tym okresie przypada czas postu. 

Zobacz wideo Brokatowa kreska na oku, czyli makijaż idealny na karnawał krok po kroku

Karnawał 2022. Ile potrwa? Kiedy zaczynają się ostatki? 

Karnawał w 2022 roku zakończy się 2 marca, tego dnia obchodzimy Środę Popielcową. Jednak sześć dni przed tym świętem będziemy obchodzić tłusty czwartek, który w tym roku wypada 24 lutego. Ostatni dni karnawału, nazywane ostatkami to okres od tłustego czwartku do Środy Popielcowej, jest to czas największych zabaw. 

Poniżej przygotowaliśmy dla was kalendarz karnawałowy:  

  • początek karnawału - Trzech Króli - 6 stycznia,
  • początek ostatek - tłusty czwartek - 24 lutego,
  • ostatni dzień karnawału - 1 marca,
  • początek wielkiego postu - Środa Popielcowa - 2 marca. 

Polonez przed Pałacem Prezydenckim w ramach protestu przeciwko ustawie Lex Czarnek Zatańczyli poloneza przed Pałacem Prezydenckim. Protest ws. "lex Czarnek" [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Co oznacza "karnawał"? Gdzie odbywają się największe zabawy przed okresem postu? 

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego słowa carnevale - caro, vale ("żegnaj mięso") co oznacza pożegnanie z mięsem przed rozpoczęciem się wielkiego postu. Karnawał wywodzi się z kultów agrarnych oraz płodności. Wierzono, że im wyżej będzie się skakać, tym wyżej będzie rosło zboże, jest to jedna z teorii, dlaczego karnawał kojarzy się nam z zabawą oraz tańcem. Największe karnawały od lat odbywają się w Brazylii w Rio de Janeiro, we Włoszech w Wenecji, w Peru w Puno oraz w Londynie w Wielkiej Brytanii, gdzie organizowany jest Notting Hill Carnival.

Pączki, zdjęcie ilustracyjne Kiedy jest tłusty czwartek 2022? Cena pączków może zaskoczyć

Więcej o: