Zmiany w kwarantannie dla dzieci. Jak długo trwa? Czy rodzice też powinni zostać w domu?

Piąta fala pandemii koronawirusa przybiera na sile. Odczuwają ją m.in. uczniowie, którzy w ostatnim czasie coraz częściej muszą przebywać na kwarantannie. Dowiedz się, jakie zmiany zaszły w kwarantannie dzieci i czy rodzice uczniów również muszą pozostać w domach.

Dzieci i młodzież zostają objęci kwarantanną domową po tym, jak w szkole mieli styczność z zakażonym uczniem, nauczycielem lub innym pracownikiem placówki. Od 25 stycznia zasady kwarantanny ulegają jednak zmianie. Jakiej? Głos w tej sprawie zabrali podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 stycznia premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Czy rodzice dziecka na kwarantannie muszę odbyć ją razem z nim? 

Na kwarantannę są kierowane osoby, które miały kontakt z zakażonym, jednak nie zaraziły się od niego SARS-CoV-2.W przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa w klasie wszyscy uczniowie muszą poddać się kwarantannie, jednak ich rodzice i pozostali domownicy już nie. Warto pamiętać, że kwarantanna liczy się od dnia następnego po kontakcie z osobą zakażoną. 

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli dziecko otrzyma pozytywny wynik na obecność SARS-CoV-2. Wówczas cała rodzina musi zostać objęta kwarantanną, a dziecko - 10-dniową izolacją. Zwolnione z niej są osoby w pełni zaszczepione i z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Kwarantanna dla członków rodziny w takim przypadku trwa przez całe okres izolacji osoby zakażonej i siedem dni po jej zakończeniu. 

Podczas konferencji prasowej premier przekazał, że kwarantanna zostanie skrócona z 10 do siedmiu dni. "Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd. Nowe przepisy wchodzą w życie od wtorku 25 stycznia. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Pandemia koronawirusa. Czy uczniowie przejdą na naukę zdalną? 

Ministerstwo Edukacji jeszcze dziś (25 stycznia) ma podjąć decyzję w sprawie dalszej nauk stacjonarnej w szkołach. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna - powiedział w programie Wirtualnej Polski "Newsroom" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. I dodał, że w ostatnim czasie coraz więcej szkół przechodzi na nauczanie hybrydowe. - Ta sytuacja jest bacznie obserwowana i z pewnością będziemy szybko podejmować konieczne decyzje - podkreślił Rzymkowski. Zapowiedział, że "już dzisiaj z pewnością zapadną [decyzje w tej sprawie - red.]".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że uczniowie z miast powyżej 200 tys. mieszkańców mogą zostać skierowani na naukę zdalną. Reporter Radia ZET poinformował, że jest to jeden z wariantów rozważanych przez resort edukacji. Z kolei klasy I-III mają dalej uczyć się w trybie stacjonarnym

Ministerstwo Edukacji: Nauka stacjonarna może zostać ograniczonaMinisterstwo Edukacji: Nauka stacjonarna może zostać ograniczona

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: