- Wspieramy seniorów, by ich sytuacja była coraz lepsza: obniżyliśmy wiek emerytalny, waloryzujemy renty i emerytury, wprowadzamy dodatkowe świadczenia, tworzymy programy - mówiła w piątek z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez portalsamorzadowy.pl.
Jak podaje portal gov.pl, rząd ma w planach poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do "opieki na odległość". Oznacza to m.in. zakup opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
Opaski, które trafią do seniorów, będą wyposażone w wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS oraz funkcje, które pozwalają na komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami czy funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
- Troska o osoby starsze i mniej samodzielne, o ich bezpieczeństwo, to nasz wspólny obowiązek. Do tej pory wielokrotnie udowadnialiśmy, że egzaminy z solidarności społecznej zdajemy celująco. Niech tak będzie dalej - dopóki pomoc jest potrzebna, będzie ona udzielana - zapewnia minister Marlena Maląg.
W 2022 roku pomoc seniorom ma m.in. skupić się na wolontariacie. Dzięki temu osoby starsze będą mniej narażone na samotność. Uzyskają również pomoc w codziennych czynnościach - m.in. wyprowadzaniu psów czy robieniu zakupów. Ułatwiony zostanie również dostęp do opieki zdrowotnej. Seniorom łatwiej będzie również załatwić sprawy urzędowe i dotrzeć na szczepionkę.
Seniorzy nie zostaną również bez wsparcia psychologicznego. Telefon zaufania dla seniorów będzie wciąż dostępny. "Z myślą o nich uruchomiliśmy w 2020 r. infolinię 22 505 11 11, za której pośrednictwem seniorzy mogli zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc różnego rodzaju - od zrobienia zakupów, wyprowadzenia psa aż po wsparcie cyfrowego wolontariusza czy pomoc w dotarciu na szczepienie" - czytamy.