Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. Od kiedy? Kto będzie mógł się przebadać?

Darmowe testy na COVID-19 już niebawem będą dostępne w aptekach. Od kiedy? Co trzeba zrobić, aby móc poddać się bezpłatnemu badaniu na obecność koronawirusa? Jakie warunki musi spełniać placówka farmaceutyczna? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Co dalej z immunitetem Banasia? Tomczyk: Powinien zostać na swoim stanowisku

Darmowe testy na COVID-19 będzie można wykonać już od 27 stycznia w aptekach, co zapowiedział podczas konferencji prasowej 21 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. - Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki - przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie - i wykonać test antygenowy - zapewnił. Jakie wymagania będą musiały spełnić placówki farmaceutyczne? M.in. oddzielne pomieszczenie, które ma zapewnić bezpieczeństwo sanitarne i zapewnienie intymności badania. Lista aptek, które umożliwią przeprowadzanie testów, nie jest jeszcze znana. 

- Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia - a jest ich ponad tysiąc - takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania - powiedział szef resortu zdrowia.  - Pomieszczenia, które wyodrębniono wcześniej w ramach szczepień, można teraz z powodzeniem też wykorzystać na potrzeby testowania. Można to podzielić tak, aby pacjenci się nie mieszali - np. szczepienia rano, testowanie po południu - dodał.

W poniedziałek 24 stycznia Ministerstwo Zdrowia przesłało do publikacji rozporządzenie skracające czas kwarantanny. Osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed wejściem w życie rozporządzenie, odbędą ją na zasadach dotychczasowych, co oznacza, że nie będzie możliwości jej skrócenia. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Dla kogo?

Każdy, kto chciałby wykonać test antygenowy, musi wypełnić formularz w domu lub w aptece i na tej podstawie poddać się badaniu, bez żadnego skierowania. Za ich wykonanie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia

 - Każda osoba, która będzie podejrzewać zakażenie, będzie mogła poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie - mówił minister zdrowia.

Więcej o: