Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany. Od kiedy 7-dniowa kwarantanna?

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku (25 stycznia) - przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Co można, a czego nie można robić na kwarantannie?

Jeden dzień przesunięcia w czasie - jak wyjaśnił - wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Skrócona kwarantanna od wtorku. Powód? Ewolucja wirusa

Zgodnie z zapowiedziami rządu skrócona kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w Sofii Szturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie delta, jak i omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Kwarantanna. Co można, a czego nie można na kwarantannie?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni (od wtorku będzie to już 7 dni). Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Kolejny dzień i kolejny rekord liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Koronawirus. WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

PAP, ktl/ lena/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: