Podzielniki ciepła. Jak działają? Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Podzielniki ciepła na kaloryferach to urządzenia, które służą do wyliczenia opłat za ogrzewanie. Jak działają? Czy można zawalczyć o niższe rachunki?

Koszty gazu w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. W przypadku odbiorców indywidualnych to 30 proc. podwyżki, ale przedsiębiorcy płacą nawet 800-1000 proc. więcej. 

Jeśli nasz blok jest ogrzewany gazem, warto zwrócić uwagę na podzielniki ciepła, element rozliczenia za ogrzewanie mieszkania. Za ich montaż i sprawdzanie odpowiada zwykle administracja budynku. Działanie podzielników ciepła omówił szeroko Business Insider.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Podzielniki ciepła. Co to jest, do czego służą i jak działają?

Bloki mają jedno, główne podłączenie do sieci ciepłowniczej miasta. Żeby wyliczyć faktyczne zużycie energii na ogrzewanie w każdym lokalu mieszkalnym, na kaloryferach montuje się podzielniki ciepła. Starsze wersje mają ciecz, która wolno paruje przy podgrzewaniu. Nowsze polegają na elektronice i mierzą również czas, przez jaki działał grzejnik. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podzielniki cieczowe mają wątpliwą dokładność, lepiej sprawdzą się podzielniki elektroniczne. Cały system ma jednak poważną wadę, ponieważ nie bierze pod uwagę (lub robi to w przybliżeniu) czynników wpływających na przepływ ciepła między lokalami, czyli mimowolne ogrzewanie części wspólnych. Jak pisze Business Insider, wpływ na to ma jakość murów, drzwi czy umiejscowienia lokalu. A na to, ile kosztuje ogrzanie danego bloku, wpływ ma również jakość ocieplenia budynku, jakość okien czy stropów.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Czynników, które mogą wpływać na niedokładny pomiar, jest więc sporo. Na większość z nich nie mamy wpływu. Można jednak przypilnować współczynnika UF, czyli nominalnej mocy grzejnika. Firmy często określają go "na oko". Można skontrolować, czy wszystkie identyczne kaloryfery w bloku mają wpisany taki sam współczynnik UF. BI radzi również, że rozwiązaniem może być kupno nowych grzejników, które dane o mocy mają wpisane w karcie technicznej. 

Współczynnik LAF określa z kolei położenie mieszkania, co może wpływać na straty ciepła. O określenie współczynnika LAF można poprosić administrację lub zwrócić się o ekspertyzę do prywatnej firmy

Więcej o: