Podwójna emerytura. Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełnić?

Fraza podwójna emerytura z pewnością budzi błysk w oku. Nie wszyscy emeryci mają wiedzę o tym, że przysługuje im takie świadczenie. Warunki, jakie należy spełnić, aby je otrzymać, nie są jednak łatwe do spełnienia. Kto zatem ma szansę na podwójną emeryturę? Odpowiadamy.

Są trzy możliwości, aby otrzymać podwójną emeryturę i wiążą się z nimi konkretne warunki. Druga emerytura nie może być już wypłacana przez ZUS, dlatego wniosek o jej przyznanie trzeba złożyć w innej instytucji. Pieniądze tak samo jak w przypadku emerytury z ZUS będą wypłacane dożywotnio. Wyjaśniamy, komu przysługują dwa świadczenia. 

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Pracowałeś za granicą? Należy ci się podwójna emerytura

Jeśli przez pewien okres pracowałeś za granicą, masz szansę na podwójną emeryturę. W przypadku państw Unii Europejskiej nie ma żadnego problemu. Natomiast nie ze wszystkimi krajami spoza UE Polska ma podpisane umowy, które pozwolą Ci na zakwalifikowanie się do świadczenia. To będzie kluczowe. Ponadto w obu państwach należy spełnić odpowiednie warunki emerytalne (bo te z pewnością będą się różnić), złożyć odpowiednie wnioski i zwrócić się o wyliczenie wysokości świadczenia. W przypadku spełnienia wymogów pieniądze mogą zostać przyznane dożywotnio i podwójnie.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Megakot z 'Królowych życia'"Królowe życia". Dalej wpływają skargi do KRRiT w związku ze sprawą Megakota

Podwójna emerytura dla osób opłacających dodatkowe składki KRUS

Drugą z możliwości przyznania podwójnej emerytury odnosi się do osób, które płaciły nie tylko składki ZUS, ale również KRUS. Z tego miejsca można liczyć na dodatkową gotówkę w okresie emerytalnym. Świadczenie dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat i jednocześnie cały czas opłacały składki w ZUS-ie. 

Pracownicy służb mundurowych również mogą otrzymać dwie emerytury

Ostatnią z dróg do ubiegania się o podwójną emeryturę jest przeszłość w służbach mundurowych. W tym przypadku szansę maję tylko osoby, które służyli w wojsku jako zawodowi żołnierze lub policjanci. Tym dwóm grupom emerytura mundurowa będzie wypłacana przez ZER (Zakład Emerytalno-Rentowy) MSWiA

Austriacki parlament głosujący nad obowiązkowymi szczepieniami przeciw COVID-19Austria. Parlament przegłosował ustawę o obowiązku szczepień przeciw COVID-19

Więcej o: