Ulga dla klasy średniej - o co w niej chodzi i komu przysługuje? [PORADNIK]

Ulga dla klasy średniej to jedno z rozwiązań, które jest elementem Polskiego Ładu. Pomysł w założeniu ma zrekompensować niektórym osobom brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Nie każdy z ulgi będzie mógł jednak skorzystać. Sprawdzamy, jak starać się o ulgę i jakie warunki należy spełnić, aby zostać do niej zakwalifikowanym.

Polski Ład wprowadza wiele zmian w naszym życiu. Szereg nowych rozwiązań obejmuje m.in. emerytury czy liczne modyfikacje w systemie podatkowym. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, która przez niektórych ekspertów została określona mianem "zła wcielonego". Kogo obejmie ulga i jak z niej skorzystać? 

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Polski Ład. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ulgę dla klasy średniej? 

Jak sama nazwa wskazuje, ulga dla klasy średniej będzie przysługiwała Polakom, których zarobki kwalifikują się do średnich zarobków na terenie naszego kraju. Projekt określa, że mowa o osobach uzyskujących roczne przychody brutto w wysokości pomiędzy 68 412 zł a 133 692 zł. To oznacza, iż miesięczna pensja potencjalnego petenta mieści się w przedziale od co najmniej 5 701 zł brutto do maksymalnie 11 141 zł brutto.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeśli te kwoty zostaną przekroczone o choćby złotówkę, wówczas skorzystanie z ulgi dla klasy średniej nie będzie możliwe, za jednym wyjątkiem. Ulga będzie przysługiwała bowiem osobom korzystającym z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z tego rozwiązania na pewno nie będą mogli skorzystać: podatnicy płacący PIT według stawki liniowej, osoby rozliczające się ryczałtem, osoby rozliczające się kartą podatkową, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (czyli umowie zleceniu i o dzieło) i emeryci.

Jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Eksperci twierdzą, że to "zło wcielone"

Niestety, rozliczanie ulgi wcale nie będzie takie proste. Praca na etacie i pobieranie miesięcznego wynagrodzenia sprawiają, że nasz pracodawca, co do zasady, ma ją uwzględniać co miesiąc, indywidualnie przy każdej wypłacie. Zatem jeśli w jednym miesiącu zarobimy 7 tys. zł, to ulga zostanie nam przyznana, ale gdy w drugim otrzymamy już pensję w wysokości 12. tys. zł, to ulga nam nie przysługuje. Gdzie leży problem? A no w tym, że ulga dla klasy średniej jest rozliczana w formie rocznej.

Dlatego najistotniejsza jest suma zarobków rocznych danej osoby. Jeśli łączna kwota przychodu brutto przekroczy kwotę 133 692 zł, wtedy trzeba będzie zwrócić całą kwotę ulgi dla klasy średniej i uwzględnić to w rozliczeniu PIT. Zbyt mała zarobki, czyli mniej niż 68 412 zł brutto na przestrzeni roku, również sprawią, że skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe. Zakwalifikowanie się do ulgi nie jest zatem takie proste. Dlatego eksperci nie mają o tym pomyśle najlepszych opinii i uważają ją za "zło wcielone", o czym szerzej pisaliśmy dla Was tutaj

Więcej o: