Pulsoksymetr. Jak go używać? Jaki jest prawidłowy wynik badania?

Pulsoksymetr na stałe zagościł w naszych domowych apteczkach, a jeszcze do niedawna był wykorzystywany głównie w szpitalach, poradniach pulmonologicznych lub gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu. Sławę zyskał dzięki pandemii COVID-19 oraz prostemu mechanizmowi działania. Jak go używać? Jaki jest prawidłowy wynik badania? Podajemy normy.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 101

Pulsoksymetr to małe urządzenie, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez urządzenie jest puls. Wynik pomiaru może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej. Jaki jest prawidłowy wynik badania? Jak go odczytać? Prosty w obsłudze przedmiot nie powinien sprawić kłopotów. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pulsoksymetr. Jak go używać?

Urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, polegającej na emitowaniu światła o różnej długości fali: 660 nm (światło czerwone) i 940 nm (światło podczerwone). Hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach ma zdolność ich pochłaniania, co jest uzależnione od tego, czy transportuje tlen (mamy wtedy do czynienia z oksyhemoglobiną), czy też jest go pozbawiona (tzw. hemoglobina zredukowana).

Działając na podstawie tych mechanizmów, pulsoksymetr oblicza stopień wysycenia krwi tlenem. Wynik podawany jest w procentach. Możemy zmierzyć również tętno, ponieważ urządzenie wykorzystuje pulsacyjny sygnał wytwarzany przez krew tętniczą w palcu.

Urządzenie można umieścić na:

  • palcach ręki lub stopy,
  • małżowinie usznej,
  • skrzydełku nosa,
  • u noworodków - na stopie lub nadgarstku.

Warto zaznaczyć, że w trakcie pomiaru powinniśmy pozostać w bezruchu, a lakier na paznokciu lub tipsy mogą zakłócić odczyt. Ręce nie powinny też być wilgotne - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Badanie pulsoksymetrem. Jaki jest prawidłowy wynik? Normy

Wynik badania podawany jest w procentach. Prawidłowy wynik mieści się w granicy 95 - 98 proc. U osób palących papierosy wynik ten może być niższy - od 92 do 95 proc. U noworodków prawidłowy wynik to 91 - 96 proc. Saturacja poniżej normy to wynik pomiaru poniżej 90 proc. Taki stan może świadczyć o niewydolności oddechowej i wymaga pilnego skontaktowania się z lekarzem.

Więcej o: