Dodatek osłonowy - co to jest? Komu przysługuje i jak go uzyskać? [PORADNIK]

Dodatek osłonowy jest elementem tarczy antyinflacyjnej zaproponowanej przez rząd w związku z rosnącymi cenami energii, gazu oraz żywności. Świadczenie ma uchronić osoby o niskich dochodach przed ubóstwem i zapewnić im wsparcie finansowe. Komu przysługuje dodatek osłonowy? Jak go uzyskać i ile wyniesie? Sprawdzamy.

Dodatek osłonowy został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2021 roku. Świadczenie, jako jedno z elementów tarczy antyinflacyjnej, ma pomóc osobom o niskich zarobkach, które są przykładowo narażone na ubóstwo energetyczne w związku z kolejnymi podwyżkami cen energii czy gazu. Jak możemy przeczytać na gov.pl, program ma objąć siedem milionów polskich gospodarstw domowych, a na ten cel zostaną przeznaczone cztery miliardy złotych. 

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rozwiązanie, które pomoże? Kaźmierczak: Pomoże, na krótko

Dodatek osłonowy. Komu przysługuje? 

Rzecz jasna nie wszyscy będą mogli starać się o przyznanie dodatku osłonowego. Kryteria kwalifikacji do programu zostały dokładnie przedstawione. O dodatek będą mogły starać się osoby mieszkające samotnie, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł netto. Dobrą wiadomością jest jednak wyjątek od tej reguły. Jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu danej osoby przekracza powyższe kwoty, to wówczas otrzyma ona różnicę między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego jest niższa niż 20 zł, świadczenie to już nie przysługuje.

Ukradzione Audi ze śpiącym pasażerem na tylnej kanapieZłodziej ukradł Audi. Niespodzianka leżała na tylnej kanapie

Dodatek zostanie przyznany także osobie mieszkającej w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł netto na osobę. Należy jednak podkreślić, że gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje zaledwie jedno świadczenie dla całej rodziny. W przypadku złożenia kilku wniosków przez różnych członków gospodarstwa zostanie rozpatrzony tylko pierwszy złożony.

Ile wyniesie dodatek osłonowy? Jak go uzyskać? 

Wysokość dodatku osłonowego będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów, a także źródła ogrzewania. Najniższa kwota wsparcia będzie wynosić 400 złotych, a najwyższe 1437 złotych i 50 groszy. 

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego w skali roku:

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć w najbliższym urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub przez internet, a konkretnie przez Profil Zaufany. Należy go dostarczyć do 31 stycznia lub do 31 października wraz z udokumentowanym dochodem gospodarstwa domowego. Świadczenie zostanie wypłacone w równych dwóch ratach - do 31 marca oraz do 2 grudnia. Należy podkreślić, że jeśli nie złożymy wniosku do końca stycznia, ale zrobimy to przed końcem października, to otrzymamy pełną kwotę. Wzór wniosku można pobrać z oficjalnej strony rządu www.gov.pl, o szczegółach dotyczących wypełnienia dokumentu pisaliśmy tutaj

Więcej o: