500 plus. Kiedy możemy składać wnioski? Wyznaczono kluczowe daty

Kiedy będzie można złożyć wnioski o 500 plus w 2022 roku? Ostatnie miesiące dla Polaków są pełne zmian, a te nie ominęły również świadczenia 500 plus. Dla osób z niego korzystających najważniejsza jest jednak kwestia terminów składania wniosków. Sprawdzamy, kiedy należy składać wnioski o 500 plus.
Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Program "Rodzina 500 plus" został uruchomiony w kwietniu 2016 roku. Od tamtej chwili świadczenie przechodziło szereg zmian, a warto pamiętać, że początkowo przyznawano je tylko na drugie dziecko. Z 500 plus korzystają miliony Polaków, dlatego odpowiedź na pytanie o to, kiedy można składać wnioski o przyznanie świadczenia, jest poszukiwana wyjątkowo często. 

Będzie możliwość weryfikacji szczepień pracowników? Rząd zdecydowałBędzie możliwość weryfikacji szczepień pracowników? Rząd zdecydował

500 plus? Kiedy składać wnioski? Świadczenie przeszło duże zmiany 

Od momentu powstania programu "Rodzina 500 plus" świadczenie znajdowało się pod opieką samorządów. Jednakże szereg zmian, które zaszły w naszym kraju w ostatnim czasie, takich jak Polski Ład, dotknął również 500 plus.

Pierwszą z nowości jest przejęcie pieczy nad świadczeniem przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gminy będą kontynuowały wypłaty już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki tej zmianie koszty obsługi programu spadną i pozwolą zaoszczędzić państwu ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Drugą zmianą jest forma wypłaty środków. Od 1 stycznia 500 plus jest już wypłacane tylko bezgotówkowo. Zatem jeśli petent nie poda numeru swojego konta bankowego we wniosku, wówczas nie otrzyma środków. Dodatkowo korespondencja dotycząca 500 plus będzie odbywać się elektronicznie. W związku z tym we wniosku należy podać elektroniczny adres korespondencyjny.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus? Kiedy składać wnioski? Dwie kluczowe daty

Wnioski o przyznanie 500 plus należy składać co roku, nawet jeśli świadczenie było pobierane przez daną rodzinę w poprzednich latach. Pamiętać o tym powinni zwłaszcza ci, którzy przystąpili do programu w roku ubiegłym lub uczynią to w najbliższych miesiącach. 

Polacy korzystający z 500 plus muszą zwrócić uwagę na dwie daty w 2022 roku:

  • Od 1 stycznia do programu mogą przystąpić świeżo upieczeni rodzice oraz ci, którzy do tej pory nie pobierali świadczenia.
  • Druga data to 1 lutego. Wówczas wnioski będzie mogła złożyć reszta rodzin, których dzieci nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Dokumenty należy zrobić drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Empatia.
Więcej o: