Program "Rodzina 500 plus" został uruchomiony w kwietniu 2016 roku. Od tamtej chwili świadczenie przechodziło szereg zmian, a warto pamiętać, że początkowo przyznawano je tylko na drugie dziecko. Z 500 plus korzystają miliony Polaków, dlatego odpowiedź na pytanie o to, kiedy można składać wnioski o przyznanie świadczenia, jest poszukiwana wyjątkowo często.
Od momentu powstania programu "Rodzina 500 plus" świadczenie znajdowało się pod opieką samorządów. Jednakże szereg zmian, które zaszły w naszym kraju w ostatnim czasie, takich jak Polski Ład, dotknął również 500 plus.
Pierwszą z nowości jest przejęcie pieczy nad świadczeniem przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gminy będą kontynuowały wypłaty już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki tej zmianie koszty obsługi programu spadną i pozwolą zaoszczędzić państwu ok. 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.
Drugą zmianą jest forma wypłaty środków. Od 1 stycznia 500 plus jest już wypłacane tylko bezgotówkowo. Zatem jeśli petent nie poda numeru swojego konta bankowego we wniosku, wówczas nie otrzyma środków. Dodatkowo korespondencja dotycząca 500 plus będzie odbywać się elektronicznie. W związku z tym we wniosku należy podać elektroniczny adres korespondencyjny.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Wnioski o przyznanie 500 plus należy składać co roku, nawet jeśli świadczenie było pobierane przez daną rodzinę w poprzednich latach. Pamiętać o tym powinni zwłaszcza ci, którzy przystąpili do programu w roku ubiegłym lub uczynią to w najbliższych miesiącach.
Polacy korzystający z 500 plus muszą zwrócić uwagę na dwie daty w 2022 roku: