Europoseł PiS Kosma Złotowski kandydował na przewodniczącego PE. Zrezygnował w ostatniej chwili

Europoseł PiS Kosma Złotowski, który reprezentuje grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), na krótko przed głosowaniem zrezygnował z ubiegania się o fotel przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. "Przewodniczący delegacji narodowych EKR uznali, że w interesie grupy będzie wycofanie naszego kandydata" - przekazała europosłanka Beata Mazurek.
Zobacz wideo Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej. Czym zajmują się unijne instytucje?

Nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego została Roberta Metsola z EPL. Jest najmłodszą osobą, a zarazem pierwszą od 20 lat kobietą, która objęła tę funkcję. Metsola zastąpi Davida Sassoliego, który zmarł 11 stycznia w centrum onkologicznym we włoskim Aviano, w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc, na tydzień przed zakończeniem kadencji. Ustępujący przewodniczący miał 65 lat.

Więcej informacji o polityce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Droga ekspresowa S16 pomiędzy węzłami Kalinowo i Raczki już pod ruchemVia Baltica. Oddano do użytku ponad 20 km nowego odcinka drogi S61 [ZDJĘCIA]

Prócz Roberty Metsoli o stanowisko szefa PE ubiegali się: Alice Kuhnke (Zieloni), Sira Rego (Lewica) i Kosma Złotowski (EKR). Europoseł PiS postanowił jednak się wycofać. "W konsekwencji toczonych negocjacji przewodniczący delegacji narodowych EKR uznali, że w interesie grupy będzie wycofanie naszego kandydata" - przekazała na Twitterze europosłanka Beata Mazurek.

"Pozostałe grupy polityczne zobowiązały się do poparcia kandydatów EKR, którzy ubiegają się o stanowiska wiceszefa PE i kwestora' - podała z kolei Polska Agencja Prasowa, cytowana przez TOK.FM.

France EU SassoliRoberta Metsola nową szefową Parlamemntu Europejskiego

Kosma Złotowski zrezygnował dla dochowania umów o podziale mandatów

Złotowski przyczynę swojej rezygnacji podał w rozmowie z prawicowym portalem wPolityce. - Dlatego [zrezygnował - red.], że wczoraj odbyły się rozmowy między frakcjami i jest takie zobowiązanie tych frakcji, że dochowają umów co do podziału stanowisk w systemie d'Hondta [jedna z metod ustalania podziału mandatów między konkurujące listy wyborcze - red.], a to był jeden z moich postulatów. Czy tak rzeczywiście się stanie, to zobaczymy - przekazał.

Parlament Europejski (zdjęcie ilustracyjne)Misja z PE ma zająć się Pegasusem. "Kolejny krok: debata i rezolucja"

Dodał, że nie jest zaskoczony wyborem Metsoli, zważywszy, że reprezentuje ona największą partię w Parlamencie Europejskim. Zwrócił uwagę, że nowa przewodnicząca "odbiega od europejskiego mainstreamu", gdyż jest przeciwniczką aborcji. - To jest coś nowego tutaj, zwłaszcza na tak wysokim stanowisku - podkreślił Kosma Złotowski. Polityk opublikował tweet, w którym pogratulował Robercie Metsoli.

Więcej o: