PIT-28 i PIT-36. Do kiedy trzeba złożyć PIT za wynajem mieszkania w 2022 roku?

Polski Ład wprowadza nowe regulacje dotyczące opodatkowania wynajmowanego mieszkania. Właściciele wynajmowanych mieszkań będą mogli rozliczać się tylko w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy zmiany wejdą w życie? Do kiedy rozliczyć się za 2021 rok? Podpowiadamy.

Od 1 stycznia 2023 roku najem prywatny nie będzie już rozliczany na zasadach ogólnych, czyli wedle skali podatkowej. Rok 2022 będzie więc ostatnim, w którym obowiązują dotychczasowe zasady.  

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Prywatny najem mieszkania 2022. Do kiedy należy złożyć pit?

Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, dochody osiągnięte z najmu za rok 2021 muszą rozliczyć na formularzu PIT-36. Zeznanie powinni złożyć do 30 kwietnia 2022 r.

Z kolei osoby, które rozliczają przychód z najmu na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zeznanie roczne za rok 2021 powinni złożyć na formularzu PIT-28. Należy zrobić to do 28 lutego 2022 r. - wyjaśnia portal muratorplus.pl.

Polski Ład a wynajem mieszkania. Koniec z wyborem sposobu rozliczania

Polski Ład wprowadza wiele zmian. W jego ramach do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone zostały zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Do tej pory osoby wynajmujące mieszkanie w formie najmu prywatnego miały możliwość wyboru jednej z dwóch form rozliczenia się z fiskusem - na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. - Są tacy którzy wynajmują bez podatku po 20,30 czy nawet 50 mieszkań. Teraz to się zmieni - stwierdził  Jan Sarnowski, wiceminister finansów w rozmowie z portalem Money.

Forma rozliczenia na zasadach ogólnych dotychczas pozwalała właścicielom wynajmowanych mieszkań na odliczenie kosztów poniesionych na remont i wyposażenie. Po wprowadzeniu zasad Polskiego Ładu nie będą mogli już tego zrobić. W 2023 roku wszyscy właściciele, którzy zdecydują się na wynajęcie mieszkania, będą opodatkowani ryczałtem (8,5 proc. od przychodów do kwoty 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki powyżej tej kwoty) od przychodów ewidencyjnych. Oznacza to, że w 2022 roku po raz ostatni podatnicy będą mogli obniżyć opodatkowanie o wydatki na remont wynajmowanego przez siebie mieszkania.

Więcej o: