Dodatek osłonowy jest reakcją rządu na dynamiczny wzrost inflacji. Wypłacane środki w ramach zapowiedzianej tarczy, mają łagodzić negatywne skutki cen energii elektrycznej, gazu i żywności.
"Inflacja w grudniu na poziomie 8,6%, powyżej konsensusu, ale zgodnie z naszą prognozą. Tarcze antyinflacyjne wygładzą ścieżkę w najbliższych miesiącach, ale szczyt prawdopodobnie wciąż przed nami. Bardzo możliwe, że inflacja w 2023 nie spadnie w stosunku do 2022" - piszą eksperci Pekao na Twitterze.
Za sprawą proponowanych regulacji, świadczenie ma otrzymać około 52 proc. gospodarstw domowych. Gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Odpowiadamy w tym artykule. Jeśli pojawią się inne pytania, można zadzwonić na infolinię pod numer: +48 22 369 14 44 we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16.00.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Można również zrobić to przez internet - przez Profil Zaufany. Należy go dostarczyć do 31 stycznia lub do 31 października. Środki zostaną wypłacone w równych dwóch ratach - do 31 marca oraz do 2 grudnia. Jeśli nie złożymy wniosku do końca stycznia, ale zrobimy to przed końcem października - otrzymamy pełną kwotę jednorazowo.
Wniosek powinien zawierać:
Wysokość świadczenia będzie zależna od liczby członków rodziny oraz dochodu:
W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy będzie o 25 proc. wyższy, co oznacza, że wyniesie:
Jak podaje gov.pl: "W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł".