RMF nieoficjalnie: Adam Niedzielski grozi dymisją. Bartosz Arłukowicz: Powinien odejść. Nie ma mocy

Adam Niedzielski zasugerował, że swoje być albo nie być na stanowisku ministra resortu zdrowia uzależnia od ustawy dotyczącej weryfikacji covidowej - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Problem w tym, że jej projekt utknął w martwym punkcie, a w rządzie nie ma zgodności co do założeń "lex Hoc". - Powinien odejść. Nie ma żadnej mocy. Jest bezradny - mówi o Niedzielskim Bartosz Arłukowicz z PO.
Zobacz wideo Dorota Brejza była gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (18.01)

Dyskusje nad ustawą dotyczącą weryfikacji covidowej, zwaną lex Hoc, na mocy której pracodawca może wymagać od pracowników okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, o przebytej infekcji lub szczepieniu, toczą się od ponad pół roku. To rozwiązanie miało być zabezpieczeniem jeszcze przed czwartą falą pandemii COVID-19. Czas mija, ustawy nie ma, choć lawinowo zaczyna rosnąć liczba zakażonych. - Piąta fala zapukała do nas i zaczyna się na dobre rozgaszczać w naszych progach - powiedział Kraska w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Adam Niedzielski poinformował, że po konsultacjach z premierem oraz prezesem Jarosławem Kaczyńskim uzyskał "zapewnienie, że ustawa będzie procedowana, poddana drugiemu czytaniu" - podaje RMF FM. Czy na pewno? Okaże się już w przyszłym tygodniu. Jak nieoficjalnie pisze portal, minister Niedzielski w rozmowach z władzami PiS miał otwarcie mówić, że odejdzie z pracy w ministerstwie, jeśli przepisy nie wejdą w życie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Minister Adam Niedzielski grozi dymisją. Bartosz Arłukowicz: Niech odchodzi albo niech podejmuje decyzje

Były szef resortu zdrowia, obecnie europoseł  Bartosz Arłukowicz we wtorek (18 stycznia), w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, stwierdził, że Adam Niedzielski powinien podać się do dymisji i odejść. - Jest po prostu bezradny. Nie ma żadnej mocy, siły politycznej. Nie jest w stanie przeprowadzić ustawy ani przez Sejm, ale przede wszystkim przez rząd, swoje środowisko polityczne. Jest kompletnie uzależniony od pewnej grupy posłów PiS-u, która uniemożliwia mu działanie. Jeśli minister zdrowia nie może działać, to musi odejść - powiedział polityk PO.

- Adam Niedzielski nie sprawdził się na stanowisku ministra zdrowia, nie miał ani siły politycznej, ani odwagi, żeby podjąć decyzje, które chroniłyby życie i zdrowie ludzi. Podstawową rolą każdego ministra zdrowia jest ochrona zdrowia i życia ludzi, a dopiero na drugim miejscu polityka. Adamowi Niedzielskiemu pomyliła się ta kolejność - postawił na politykę, nie na ludzi - dodał Arłukowicz. - Minister albo niech odchodzi, albo niech podejmuje decyzje. Wybór należy do niego - podsumował.

Posłowie PiS stawiają Jarosławowi Kaczyńskiemu ultimatum?

"Intencją projektodawcy jest umożliwienie pracodawcy sprawowania rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy" - napisano w uzasadnieniu projektu. "W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania tej choroby, niezbędne jest wyposażenie pracodawcy w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego wszystkich pracowników oraz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą zatrudnionych w danym miejscu pracy" - czytamy.

Jeśli chodzi o "lex Hoc" ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość nie jest w 100 proc. zgodne. Mimo że ustawę poparłaby opozycja, obstrukcja trwa. Wynika stąd, że Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy na utrzymaniu większości parlamentarnej, a po przegłosowaniu ustawy wbrew sceptycznym bądź przeciwnym wobec niej posłów Zjednoczonej Prawicy, większość w Sejmie mogłaby być zagrożona.

- Ci antyszczepionkowcy powiedzieli panu Kaczyńskiemu: Proszę bardzo, puśćcie sobie tę ustawę. Przyjmijcie ją z opozycją, ale za chwilę są następne ustawy. Ale nas już z wami nie ma - stwierdził w niedzielę (16 stycznia) poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki w programie 7. Dzień Tygodnia. Andrzej Stankiewicz zapytał go, czy posłowie PiS stawiają Jarosławowi Kaczyńskiemu ultimatum i grożą odejściem, odparł bez wahania: - Ależ oczywiście.

Więcej o: