WOŚP 2022. Kiedy i dla kogo zagra w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

WOŚP 2022 nadchodzi wielkimi krokami. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 30. Tradycyjnie pieniądze zebrane przez fundację Jurka Owsiaka zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla polskich szpitali, a tym razem będzie to aparatura okulistyczna. Na jaki dzień zaplanowano finał? Dla kogo tym razem zagra orkiestra i jakie będzie jej główne hasło?

WOŚP 2022 będzie już 30. edycją finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak i jego fundacja rok rocznie bije rekordy zebranych pieniędzy przez wolontariuszy. Podczas debiutanckiego finału w 1993 roku udało się zgromadzić 3 773 443, 38 złotych, a już trzy lata później było to 6 289 210, 32 złote. Największy skok zanotowano podczas 27. finału, kiedy zebrano 175 938 717, 56 złotych, co było skokiem o prawie 50 milionów w porównaniu do poprzedniego roku. Teraz również można spodziewać się poprawy ostatniego wyniku, jakim było zebranie 210 813 830, 10 złotych. W sumie przez 29 lat Polacy wsparli orkiestrę kwotą przekraczającą 1,5 miliarda złotych.

Christian EriksenSzykuje się wielki powrót Christiana Eriksena do Premier League!

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

WOŚP 2022. Na kiedy zaplanowano tegoroczny finał?

Jak zwykle finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie wielkim wydarzeniem. Niemal w całej Polsce organizowane będą zbiórki, a w sieci także aukcje internetowe. W wielu miastach odbędą się koncerty z udziałem znanych polskich artystów wspierających fundację Jurka Owsiaka. Finał WOŚP 2022 zaplanowano na 30 stycznia. Wydarzenie zwyczajowo zostanie zwieńczone symbolicznym światełkiem do nieba, odbywającym się o godz. 20:00. Uczestnicy zapalają wówczas lampki, świece lub zimne ognie i unoszą je w górę, kierując - jak zwykł mawiać Jurek Owsiak - w stronę dobrych aniołów. Tej chwili towarzyszą także pokaz sztucznych ogni lub pokazy laserowe.

Maciej RockMaciej Rock miał dosyć telewizji. "Pojawiła się szansa, żeby od tego odejść". Czym się teraz zajmuje?

Zobacz wideo Owsiak do TVP: Możecie mówić o nas co chcecie. Nie jesteście moją telewizją

Pieniądze z WOŚP 2022 zostaną przeznaczone na zakup sprzętu okulistycznego

Główne hasło 30. edycji wydarzenia brzmi "Przejrzyj na oczy", co 9 października ogłosił Jurek Owsiak. Jest ono nawiązaniem do sprzętu okulistycznego, który zostanie zakupiony z pieniędzy zebranych podczas tegorocznego finału. Orkiestra zamierza podwyższyć standardy diagnostyki i leczenia wzroku dzieci. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zakup sprzętów takich jak m.in.: 

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • oftalmoskopy do badania dna oka
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • tomografia dna oka
  • mikroskopy
  • stoły operacyjne

W Warszawie 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie odbędzie się przed Pałacem Kultury i Nauki. Z kolei w Krakowie większość wydarzeń będzie miała miejsce na Rynku Głównym.

Więcej o: