Najniższa emerytura 2022. Ile wyniesie po waloryzacji?

Marlena Maląg ministerka rodziny i polityki społecznej powiedziała ile najprawdopodobniej wyniesie najniższe świadczenie emerytalne w 2022 roku. Jednak dokładną kwotę najniższej emerytury poznamy pod koniec lutego.

Waloryzacja w 2022 roku może być wyższa niż rząd założył to w budżecie. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w grudniu wynika, że inflacja wyniosła 8,6 procent. Ostatecznie wskaźnik waloryzacji świadczenia ma zostać zatwierdzony pod koniec lutego.  

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Marlena Maląg: Na Polskim Ładzie zyska ponad osiem milionów emerytów

Marlena Maląg Szefowa resortu rodziny przekazała, że obecnie jest w Polsce blisko 10 milionów emerytów i rencistów. - W 2022 roku zwaloryzujemy tak jak dotychczas świadczenia emerytalno-rentowe - minimalna emerytura przekroczy poziom 1 310 zł. Obecnie przeciętna emerytura w Polsce to ok. 2 650 zł - powiedziała podczas rozmowy z Interią. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, a na rękę 1066,24.

Marlena Maląg dodała, że "na Polskim Ładzie zyska ponad osiem milionów emerytów, a po wprowadzeniu zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań zmiana systemu podatkowego będzie neutralna dla osób o dochodach z przedziału powyżej 4 920 do 12 800 zł, to będzie kolejna grupa, która na pewno nie straci".

Zmiany w podatkach i ulgach dla seniorów od 2022 roku

Według szacunku rządu dwie trzecie emerytów nie zapłaci podatku dochodowego. To efekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład. Minister rodziny Marlena Maląg na grudniowej konferencji  wyjaśniła, że seniorzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, ale chcą nadal pracować i jeszcze nie pobierają emerytury, nie zapłacą podatku dochodowego.

- Kiedy rozpoczęliśmy rządy, przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie wszyscy nasi seniorzy, kiedy osiągną ten wiek, chcą przejść na emeryturę. Wielu przede wszystkim chce dzielić się dalej swoją wiedzą, doświadczeniem i wprowadzać na rynek pracy młode pokolenie - podkreśliła Marlena Maląg.

Podatku dochodowego seniorzy nie zapłacą do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, może ona wzrosnąć o kolejne 30 tysięcy, jeśli rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Skorzystają z tego pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzący działalność gospodarczą.

Więcej o: