Dodatek osłonowy 2022. Komu przysługuje? Gdzie złożyć wniosek? Do kiedy? [WZÓR]

Pierwszy element tarczy antyinflacyjnej, czyli dodatek osłonowy, wszedł już w życie. Jak podaje ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa, z tego wsparcia skorzystać będzie mogła ponad połowa polskich gospodarstw domowych. Kto może skorzystać z dodatku osłonowego? Do kiedy i gdzie złożyć wniosek? Podpowiadamy.

Dodatek osłonowy ma zrekompensować najbardziej potrzebującym Polakom koszty inflacji i pokryć część wydatków na energię i żywność. Komu należą się dodatkowe pieniądze w ramach dodatku osłonowego?

Zobacz wideo "Problem z PiSem polega na tym, że tworzą sobie w głowach równoległe światy, opowiadają o nich w telewizji pisowskiej i zaczynają wierzyć, że to świat rzeczywisty"

Dodatek osłonowy 2022 - komu przysługuje?

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwom, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają netto 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość dopłat będzie uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i ich dochodów - będzie to wsparcie od 400 do 1150 złotych.

 • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto miesięcznie;
 • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł netto na osobę miesięcznie;
 • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
 • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy będzie o 25 proc. wyższy i wyniesie:

 • 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
 • 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
 • 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
 • 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Po przekroczeniu progów dochodowych świadczenie również może być przyznawane, jednak jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.  

Dodatek osłonowy 2022. Gdzie złożyć wniosek? [WZÓR]

Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Można również zrobić to przez internet - przez Profil Zaufany. Należy udokumentować w nim dochód gospodarstwa domowego. Wniosek należy dostarczyć do 31 stycznia lub do 31 października. Wsparcie zostanie wypłacone w równych dwóch ratach - do 31 marca oraz do 2 grudnia. Jeśli nie złożymy wniosku do końca stycznia, ale zrobimy to przed końcem października - otrzymamy pełną kwotę. 

Polacy dostaną dodatek osłonowyMożna już szykować wnioski o dodatek osłonowy. Od wtorku wchodzi w życie

Wniosek powinien zawierać:

 • dane osobowe oraz liczbę członków rodziny;
 • potwierdzenie bądź zaprzeczenie, że głównym źródłem ciepła jest paliwo stałe wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków;
 • wskazanie, do którego organu odprowadzamy składki zdrowotne;
 • wyliczenie kwot ewentualnych alimentów płaconych przez wnioskodawcę;
 • informacje o dochodach nieopodatkowanych lub z gospodarstwa rolnego (potwierdzenie wymaga wypełnienia części III wniosku). Jeżeli taką formę dochodu uzyskało kilku członków gospodarstwa domowego, należy wypełnić dla nich oddzielne oświadczenia.

Dodatek osłonowy - wzór wnioskuDodatek osłonowy - wzór wniosku fot. gov.pl

Więcej o: