Nowe objawy omikronu u dzieci. Można je pomylić z rzadką chorobą [LISTA OBJAWÓW]

Amerykańscy lekarze poinformowali o pojawieniu się nowego objawu u dzieci zarażonych wariantem omikron. Przypomina symptom innej choroby.

W ubiegłym tygodniu na całym świecie odnotowano 15 milionów zakażeń koronawirusem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. To najwyższa taka liczba od początku pandemii. Powodem wzrostu zachorowań jest nowy wariant wirusa - omikron.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Typowe objawy zakażenia omikronem - lista

Do najczęstszych objawów zakażenia wariantem omikron u dzieci należą:

  • podwyższona temperatura, 
  • katar, 
  • ból głowy oraz mięśni, 
  • ogólne zmęczenie.

Rzadziej dzieci skarżą się na:

  • ból brzucha, 
  • wymioty,
  • nudności.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Krup. Co to za choroba? Jakie są jej objawy?  

Nowym objawem zakażenia omikronem u dzieci jest silny i męczący kaszel, który przypomina szczekanie - poinformowali amerykańscy lekarze. Taki rodzaj kaszlu jest także symptomem zapalenia krtani nazywanego również krupem. Zapalenia krtani to choroba układu oddechowego spowodowana przez infekcję wirusową górnych dróg oddechowych. Prowadzi do obrzęku krtani, który utrudnia choremu oddychanie.

Objawy krupy:

  • "szczekający" kaszel,
  • świst krtaniowy,
  • chrypka.

Objawy krupy nasilają się w nocy. Choroba rzadko występuje u dorosłych oraz dzieci po 6. roku życia. Zapalenie krtani dotyka około 15 proc. dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu lat. Rzadko występuje u starszych dzieci oraz dorosłych.

Rada Medyczna przy premierze się sypie. 13 lekarzy rezygnuje z doradzaniaRada Medyczna przy premierze się sypie. 13 lekarzy rezygnuje z doradzania

Szef WHO: Omikron niebezpieczny dla niezaszczepionych

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas konferencji prasowej, że liczba zakażeń na świecie jest obecnie rekordowo wysoka, ale liczba zgonów jest niższa niż przed rokiem, co sugeruje, że Omikron nie jest aż tak zabójczy jak wariant Delta.

Szef WHO przestrzegł jednak przed bagatelizowaniem nowego wariantu wirusa. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował o zaszczepienie jak największej liczby osób i przyznał, że założone przez WHO cele będą trudne do osiągnięcia. - W 90 krajach nie zaszczepiono jeszcze nawet 40 procent osób, a w 36 krajach preparat dostało mniej niż 10 procent populacji - powiedział szef WHO. Światowa Organizacja Zdrowia apelowała wcześniej, by do połowy tego roku zaszczepić 70 procent mieszkańców wszystkich krajów.

Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl

Eksperci z WHO twierdzą też, że wobec kolejnych mutacji wirusa firmy farmaceutyczne będą musiały modyfikować dostępne szczepionki, żeby podtrzymać ich skuteczność.

Więcej o: