Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. ZUS nie przyjmuje części wniosków

Do tej pory niektórzy emeryci zwracają się do oddziałów ZUS z wnioskami o ponowne przeliczenie emerytury. Większość z nich otrzymuje jednak decyzję odmową. Jakie są zasady, które powinny znać osoby wnioskujące o ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury zaczęły napływać do ZUS po publikacji tablicy średniej długości życia Głównego Urzędu Statystycznego. Niestety nie wszyscy świadczeniobiorcy wiedzą, że taka opcja dostępna jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Jakie warunki trzeba spełnić, by ZUS ponownie przeliczył świadczenie?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

ZUS. Ponowne przeliczenie emerytury - kto może złożyć wniosek?

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, ponowne przeliczenie świadczenia możliwe jest tylko w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione - czyli nadal odprowadzają świadki.  Drugim powodem, który umożliwia ponowne przeliczenie emerytury jest odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

Emeryci powołują się jednak często na nowe tablice GUS - czy to ma sens? Tak, ale tylko w przypadku osób, które przeszły lub przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Przeliczanie "starych" emerytur nie spełnia wyżej wymienionych przesłanek - emeryci otrzymają wówczas odmowę.

- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury - powiedziała w  Infor.pl rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl.

Co powinna zawierać umowa zlecenie? Jakie punkty muszą się w niej znaleźć? [WZÓR]Polski Ład i umowy zlecenie. Będą wyrównania dla pracowników

Przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Jakich wniosków wpływa najwięcej? 

Do ZUS wpływa bardzo dużo wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury, jednak pochodzą one od osób z tzw. starego systemu oraz od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Osoby te składają wnioski powołując się na nowe tabele GUS - ich petycje nie będą jednak uwzględniane. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis.

Emerytury stażowe (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury stażowe 2022. Od kiedy wejdą w życie? Na stole leżą dwa projekty

Więcej o: