Od 1 lutego certyfikaty będą obowiązywać krócej. Do kiedy jest ważne szczepienie?

Od 1 lutego 2022 roku ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej zostanie skrócona do 270 dni. Do kiedy jest ważne szczepienie? Odpowiadamy.

"Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni - to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń" - wynika z komunikatu prasowego Ministerstwo Zdrowia opublikowanego na początku stycznia. Nowe wytyczne w tej sprawie zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

 Skrócono ważność certyfikatów covidowych. Są niezwykle ważne dla osób podróżujących

Unijne certyfikaty covidowe mają ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej w czasie epidemii koronawirusa. Wprowadzone przez rząd zmiany skracają ważność certyfikatów UCC do 270 dni dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Resort przypomniał, że od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie jednak skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową. Dla dawki przypominającej data ta również zostanie skrócona do 270 dni od szczepienia.

Skąd wziąć paszport covidowy? IKP i mObywatel

Unijny paszport covidowy można pobrać poprzez  Internetowe Konto Pacjenta. Zalogować się tam można np. poprzez Profil Zaufany lub e-dowód, a następnie przejść do zakładki "Certyfikaty".

Po wybraniu właściwego pola zostanie wyświetlony kod QR, który może zostać pobrany na urządzenie użytkownika lub też wydrukowany. Dodatkowo paszport covidowy może także zostać uzyskany:

  • poprzez aplikację mObywatel,
  • od lekarza POZ,
  • w punkcie szczepień.
Więcej o: