Polski Ład. Ulga dla pracujących emerytów. Jaki wniosek złożyć? Czym jest PIT-0?

Polski Ład wszedł w życie wraz z początkiem roku i wprowadził wiele zamieszania. W ramach nowego programu została wprowadzona ulga dla pracujących emerytów, która ma zachęcić do kontynuowania pracy mimo wieku. Jaki wniosek należy złożyć? Jakie warunki musi spełnić emeryt? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Kto zyska na Polskim Ładzie? Pytamy eksperta

Polski Ład zachęca do kontynuacji pracy przez seniorów mimo osiągniętego wieku. Ci, którzy czasowo zrezygnują z pobierania świadczenia emerytalnego i zostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z ulgi, podatek będą płacić dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu zobligowani są jedynie do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Jaki wniosek należy złożyć? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ulga dla pracujących emerytów. Jaki złożyć wniosek?

Pracujący emeryci, aby skorzystać z ulgi, powinni złożyć wniosek u swoich pracodawców. W tym celu należy uzupełnić PIT-0. Wówczas senior nie zapłaci podatku do kwoty rocznej 85 528 złotych - co się przekłada na wynagrodzenie w wysokości około 7 127 złotych brutto miesięcznie. Z ulgi można skorzystać w trakcie trwania roku. Pracodawca powinien zacząć uwzględniać zwolnienie z podatku od kolejnego miesiąca.

Ulga dla pracujących emerytów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które spełnią następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • pozostają w zatrudnieniu,
  • nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Z ulgi dla pracujących seniorów w ramach Polskiego Ładu mogą skorzystać również osoby, które mają przyznaną emeryturę, ale jej nie pobierają, ponieważ nie rozwiązały stosunku pracy (mają zawieszone prawo do emerytury).

Więcej o: