Emerytury 2022 - w którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę?

Rekordowa waloryzacja emerytur ma nastąpić już w 2022 roku. W związku z nią, wiele osób zastanawia się, który moment byłby tym najkorzystniejszym, aby przejść na emeryturę. Co na ten temat mówią eksperci?

Jak informowali specjaliści już w ubiegłym roku, w związku z inflacją i wzrostem wynagrodzeń w 2022 roku czeka nas rekordowa waloryzacja emerytur. Kiedy jest zatem najlepszy czas wg. ekspertów aby przejść na emeryturę? Według nich, moment ten przypada na okolice czerwca oraz lipca. 

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Emerytura 2022. W którym miesiącu na nią przejść? 

Według specjalisty, który wypowiedział się dla portalu Prawo.pl, jednym z najkorzystniejszych momentów do przejścia na emeryturę będzie lipiec. - W 2022 roku będzie się opłacało przechodzić na emeryturę w lipcu, bo będziemy już wówczas dysponować nowymi tablicami trwania życia. Z naszych prognoz wynika, że przeciętne trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat spadnie z 247 do 233 miesięcy, a dla osoby w wieku 65 lat z 204 miesięcy do 190 miesięcy - przekazał serwisowi dr Antoni Kolek, prezes Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego. Ocenił również, że waloryzacja w wysokości ok.10 proc. nastąpi już w czerwcu. - Jeśli przykładowo ktoś ma lat 32 i uzbierał w ZUS na koncie 20 tys. zł, to ZUS mu ten kapitał waloryzuje co roku. Taki mechanizm zwiększa wartość środków na koncie ubezpieczonego w ZUS - tłumaczy. 

Więcej na temat emerytur znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjneWaloryzacja emerytur - kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2022?

Na ten sam okres wskazują również eksperci wypowiadający się w "Debacie ekonomicznej" dla portali Money.pl oraz Wirtualnej Polski. Jak podkreślił jeden z zaproszonych gości - Niewątpliwie nie opłaca się przechodzić na emeryturę w styczniu, w lutym, w marcu. Kwiecień to są nowe tablice długości średniej życia i one pewnie znowu będą skrócone jakieś 10, 12 może 15 miesięcy - patrząc na liczbę zgonów. Także to będzie o jakieś 6,7 procent wyższa emerytura już od kwietnia, a od lipca będziemy mieli rekordową waloryzację naszego konta i subkonta - przekazał.

Emeryt - zdjęcie ilustracyjneWaloryzacja emerytur 2022. Sprawdź, ile wyniosą świadczenia [WYLICZENIA]

Ekspert dodał również, że najlepszym momentem, aby przejść na emeryturę w tym roku będzie okres wakacyjny, a także późniejsze miesiące. - Jeżeli już ktoś osiągnął wiek emerytalny i zastanawia się czy przejść na tę emeryturę, czy będzie w kolejnych miesiącach w roku 2022 osiągał wiek emerytalny, powinien czekać do wakacji co najmniej i kolejne miesiące będą tak naprawdę jeszcze lepsze - ocenił specjalista w "Debacie ekonomicznej". 

Więcej o: