Podatek od nieruchomości 2022 - do kiedy? O ile wzrośnie i kto zapłaci najwięcej?

Do kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości w 2022 roku? Sprawdź, o ile wzrośnie podatek od nieruchomości w 2022 roku. Dowiedz się też, kto zapłaci najwięcej.

Nowe stawki od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2022 roku. Podatek od nieruchomości jest co roku określany przez ministra finansów. Mimo to gminy mogą samodzielnie ustanowić wysokość opłaty, jednak nie może ona przekroczyć głównej granicy ustanowionej przez ministerstwo. 

Zobacz wideo Czy ktoś zapłaci stanowiskiem za Polski Ład?

Podatek od nieruchomości 2022 - do kiedy zapłacić?

  • Osoby, które płacą podatek od nieruchomości miesięcznie, muszą przesłać podatek od nieruchomość do czasu trwania obowiązku podatkowego do 15. dnia każdego miesiąca. Za styczeń termin ten został wydłużony - do 31 stycznia.
  • Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w czterech częściach - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli podatek od nieruchomości za cały rok nie przekracza kwoty 100 złotych, to płatnik opłaca podatek jednorazowo w terminie do 15 marca 2022 r.
  • Z kolei przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, płacą podatek od nieruchomości z zasady w czterech ratach - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada, tak jak osoby fizyczne.

Podatek od nieruchomości w 2022 r. Ile wyniesie? 

Wyższy podatek od nieruchomości w 2022 roku zapłacą posiadacze własnego gruntu, mieszkania, domu wykorzystywanego w celach prywatnych, jak i w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.  

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej zapłacą: 

  • za grunty o 2 grosze więcej za 1 metr kwadratowy - co wyniesie 0,54 zł;
  • za mieszkania lub domy więcej o 4 grosze za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej -  wyniesie to 0,89 zł. 

Posiadacze działki o powierzchni 1500 m kw. zapłacą o 25 złotych więcej w skali roku, a 75-metrowe mieszkanie o 2,5 zł - informuje portal pit.pl.  

Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą zapłacą za grunt o 4 gr więcej za m kw. - wyniesie 1,03 zł. Za budynek podwyżka wyniesie 0,90 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej - czyli 25,74 zł.

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Od stycznia obowiązuje "Polski Ład"

Wraz z początkiem roku wszedł w życie Polski Ład, który zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tysięcy złotych, podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tysięcy złotych oraz zniesienie możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców.

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że wiele osób skorzysta finansowo na zmianie przepisów. Program oznacza, że rocznie w portfelach Polaków zostanie 17 miliardów złotych. Dla wielu osób program oznacza też zwolnienie z podatku dochodowego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że dwie trzecie osób pracujących na etatach będzie płacić niższe podatki. Wskazał przykład kasjerki zarabiającej około 3 tysięcy złotych brutto, która rocznie zyska na rękę ponad 1800 złotych.

Urząd Skarbowy (zdjęcie ilustracyjne).Nie tylko Polski Ład. Co zmienia się w podatkach w 2022 roku? Uszczelnienia to nie wszystko

Okazuje się jednak, że w pierwszym miesiącu obowiązywania Polskiego Ładu pensja m.in. nauczycieli i policjantów znacznie się zmniejszyła. Premier Mateusz Morawiecki za błędy w Polskim Ładzie przeprosił i tłumaczył, że system pobrał zaliczkę za podatek według starego, ubiegłorocznego schematu, a powinien działać według zmienionego systemu.

- Ja doskonale rozumiem, że teraz, kiedy walczymy z inflacją, kiedy martwimy się o to, co przyniesie jutro, taki błąd był powodem ogromnego niepokoju i stresu w wielu domach. I za to wszystko przepraszam - powiedział Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że taki błąd nie powinien mieć miejsca, i zapewnił, że rząd robi wszystko, by już się nie wydarzył. Rząd już zapowiedział, że w lutym na ich konta przyjdzie wyrównanie, co ma umożliwić zapowiedziana korekta rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Więcej o: