13. emerytura będzie niższa? Ile może wynieść trzynastka i komu przysługuje świadczenie?

Trzynasta emerytura w tym roku może być niższa niż w 2021. Odczują to zwłaszcza seniorzy, których emerytury przekraczają 2500 zł. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone emerytom już wiosną. Ile może wynieść i kto je dostanie? Jak zmiany w związku z Polskim Ładem mogły wpłynąć na świadczenie? Odpowiadamy.

Trzynasta emerytura, czyli tzw. trzynastka w 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto. W tym roku na jej wysokość mogą wpłynąć przede wszystkim zmiany podatkowe. Ile wyniesie? 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Świadczenia. Ile może wynieść trzynasta emerytura?

Pod koniec grudnia informowaliśmy, że trzynasta najkorzystniej może wypaść dla osób, których emerytury wynoszą do 2500 zł brutto. Dla emerytów, którzy przekraczają ten próg, dodatkowe świadczenie w wysokości 1300 zł wyniesie netto wówczas jedynie 962 zł. W 2022 roku mniej pieniędzy wobec tego dostaną seniorzy, których emerytury zostaną pomniejszone na zasadzie tzw. "złotówki za złotówkę". 

Więcej wiadomości z Polski znajdziesz stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura, zdjęcie ilustracyjneNiższa trzynasta emerytura 2022? Nie tylko kwota się zmieni

Trzynastą emeryturę w tym roku seniorzy otrzymają w kwietniu. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), osobom, którym przysługuje świadczenie oraz zasiłek przedemerytalny, trzynastka zostanie wypłacona razem z tymi świadczeniami w następnym miesiącu, czyli w maju.

Trzynastka. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie?

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Aby otrzymać trzynastą emeryturę, seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, jest ona bowiem wypłacana "z urzędu". Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które posiadają prawo do:

  • do otrzymania emerytury (w tym także pomostowej, częściowej czy okresowej kapitałowej),  
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej, 
  • renty szkoleniowej, 
  • renty w związku z niezdolnością do pracy, 
  • zasiłku oraz świadczenia przedemerytalnego, 
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, 
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia pieniężnego, które przysługuje cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. 
Więcej o: