Trzynasta emerytura 2022. Kwota ulegnie zmianie. Czy niektórzy seniorzy stracą?

Trzynasta emerytura to coroczny dodatek, który przyznawany jest wszystkim seniorom niezależnie od ich dochodów. W 2021 roku otrzymali 1250,88 zł brutto. Ile wyniesie w 2022 roku? Czy kwota będzie niższa?
Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Trzynasta emerytura, czyli tzw. "trzynastka" była jednym z punktów programu rządu z 2019 roku. Do tej pory świadczenie jest stałym elementem wsparcia finansowego dla seniorów i przysługuje im niezależnie od wysokości ich emerytury lub renty. Wypłaty planowo odbywają się w kwietniu wraz ze standardową emeryturą. Ile wyniesie świadczenie w 2022 roku? Odpowiadamy.

Trzynasta emerytura 2022. Ile wyniesie po waloryzacji? Kto straci?

Ile wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku? Dokładne kwoty poznamy na początku marca. Planowana jest waloryzacja emerytur, która ze względu na rosnącą inflację, ma osiągnąć rekordowy poziom. - Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc. - twierdziła we wtorek 11 stycznia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

"W ramach solidarności międzypokoleniowej stwarzamy takie warunki, by osoby, które przechodzą na emeryturę miały godne świadczenia" - czytamy w tweecie udostępnionym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na wysokość świadczenia w 2022 roku mogą jednak wpłynąć zmiany podatkowe. Korzyści odczują głównie najbiedniejsi seniorzy z emeryturami do 2500 zł brutto. Te osoby mogą zyskać nawet kilkaset złotych. Osoby, które przekroczą ten próg stracą jednak - w takim przypadku trzynastka w kwocie 1300 zł brutto "na rękę" wyniesie tylko 962 zł. Dodatkowo zmianie ulec może też termin wypłaty świadczeń. W przypadku świadczeń oraz zasiłków przedemerytalnych "trzynastka" wypłacona zostanie w maju, w pozostałych przypadkach - natomiast zgodnie z planem emerytura trafi na konta seniorów w kwietniu. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Trzynasta emerytura 2022. Kto otrzyma "trzynastkę"?

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z dodatkowego rocznego świadczenia w postaci trzynastki skorzystają osoby, które 31 marca roku, w którym będzie wypłacane to świadczenie, są uprawnione do:

  • emerytury - w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Więcej o: