Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek? Kto może z niego skorzystać? Ile wynosi?

Dodatek osłonowy jest nową formą pomocy, która częściowo rekompensuje wzrost opłat za media, takie jak prąd, czy gaz. Gdzie złożyć wniosek? Kto może z niego skorzystać? Ile wynosi? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład

Dodatek osłonowy jest odpowiedzią rządu na wzrost cen. Warto przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku inflacja wyniosła 7,8 proc., co okazało się być najwyższym wynikiem w XXI wieku - a to nie koniec. W ubiegłym tygodniu GUS podał, że w grudniu 2021 r. sięgnęła poziomu 8,6 proc. Wypłacane w ramach dodatku osłonowego środki mają łagodzić negatywne skutki cen energii elektrycznej, gazu i żywności. Dodatek ma otrzymać około 52 proc. gospodarstw domowych, czyli 6,8 mln. Nasuwają się zatem pytania: Gdzie złożyć wniosek? Kto może z niego skorzystać? Ile wyniesie? Na każde z nich odpowiadamy w tym artykule.

Jeśli po przeczytaniu, nadal kwestia dodatku będzie niejasna, warto skorzystać z uruchomionej infolinii pod numerem 22 369 14 44. Od wtorku 4 stycznia jest czynna we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. 

Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek?

Dodatek skierowany jest do gospodarstw domowych z najniższymi dochodami. Dotacje na wypłaty otrzymają gminy, dlatego też wniosek należy złożyć w miejskim samorządzie. Można to zrobić osobiście, składając dokumenty na piśmie lub elektronicznie przez Profil Zaufany. Wniosek należy dostarczyć do 31 stycznia lub do 31 października.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dodatek osłonowy. Ile wyniesie?

Dodatek osłonowy ma zostać wypłacony w dwóch ratach tylko w przypadku wniosków, które wpłyną do gminy w styczniu 2022 r. W przypadku osób składających je od lutego do końca października 2022 r. jednorazowo można otrzymać całą kwotę.

Wysokość świadczenia będzie zależna od liczby członków rodziny oraz dochodu:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł netto na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy będzie o 25 proc. wyższy, co oznacza, że wyniesie:

  • 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Jak podaje gov.pl: "W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł".

Więcej o: