Najniższa emerytura 2022 - jaka będzie emerytura minimalna? Nowe dane z ministerstwa

Na początku stycznia ministerka rodziny i polityki społecznej przekazała, jak wysoka może być najniższa emerytura w 2022 roku. Ostateczna kwota zostanie podana dopiero w marcu, ponieważ do końca lutego może się jeszcze zmienić wskaźnik waloryzacji.

Ostatnio w sprawach minimalnych emerytur wypowiedziała się szefowa ZUS oraz ministerka rodziny i polityki społecznej. Jakie świadczenia mają zostać przyznane w 2022 roku?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Najniższa emerytura 2022 - jakie będzie minimalne świadczenie dla emerytów?

- Emeryt ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymywał do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 1138 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 71 zł miesięcznie. Rocznie zyska 864 zł. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł. One po zmianach zyskają 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie - powiedziała w styczniu szefowa ZUS Gertruda Uścińska. 

Nieco wyższą kwotę podała natomiast szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - W 2022 roku zwaloryzujemy tak jak dotychczas świadczenia emerytalno-rentowe - minimalna emerytura przekroczy poziom 1 310 zł. Obecnie przeciętna emerytura w Polsce to ok. 2 650 zł. Na Polskim Ładzie zyska ponad osiem milionów emerytów, a po wprowadzeniu zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań zmiana systemu podatkowego będzie neutralna dla osób o dochodach z przedziału powyżej 4 920 do 12 800 zł, to będzie kolejna grupa, która na pewno nie straci - stwierdziła w rozmowie z Interią.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podkreśliła dalej, w Polsce obecnie jest prawie 10 mln emerytów i rencistów. Jednak świadczenia między 4 920 a 12 800 złotych miesięcznie pobiera jedynie około 370 tys. uprawnionych do świadczenia.

Zgodnie z prawem, do otrzymania minimalnej emerytury konieczne jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego oraz przepracowanie odpowiedniej liczby lat. W Polsce na emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat, których staż składkowy wynosi odpowiednio 20 lub 25 lat.

Więcej o: