PIT-2 - co to jest i kto powinien go złożyć? Stawka to nawet 425 złotych miesięcznie

Polski Ład wprowadził od nowego roku wielką reformę podatkową i nowe ulgi podatkowe. Z każdym dniem rośnie więc zainteresowanie PIT-2. Czym jest PIT-2 i kto powinien złożyć ten dokument? Kiedy należy to zrobić i gdzie? Podpowiadamy.

Druk PIT-2, upoważniający pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek, zasadniczo składa się raz, z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. "Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie składa się go co roku. Polski Ład tego nie zmienia" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład

PIT-2, czyli drugi próg podatkowy. Co trzeba o nim wiedzieć?

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wniosek ten należy złożyć do pracodawcy, aby mógł on odprowadzić  z pensji podatek z uwzględnieniem wolnej kwoty. Dzięki temu wypłata netto będzie wyższa, ale co za tym idzie - takiemu pracownikowi nie będzie już należał się zwrot podatku po rozliczeniu PIT - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna"

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

"Niezłożenie PIT-2 po Polskim Ładzie spowoduje, że co miesiąc będziemy dostawać 'na rękę' sporo mniej. Zarabiający miesięcznie 3 186 zł brutto lub więcej dostaną pensję netto aż o 425 zł mniejszą niż mogliby zarabiać, a korzyści z reformy odczują dopiero w 2023 r., gdy urząd skarbowy wypłaci im 5 100 zł zwrotu podatku. Pracownicy o niższych dochodach w ogóle nie będą musieli płacić podatku" - czytamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W oświadczeniu PIT-2 pracownik oświadcza, że:

  • nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podatek, tj. dochodów: a) z działalności gospodarczej b) z najmu lub dzierżawy.

Obecnie podstawowa stawka podatku PIT wynosi 17 proc. Gdy przekroczymy próg podstawy opodatkowania, od nadwyżki należy zapłacić wówczas 32 proc. Próg wynosi aktualnie 85 528 zł, jednak Polski Ład zwiększy jego wysokość do 120 000 zł. Będzie to obowiązywać wszystkich rozliczających się według skali podatkowej, którzy osiągną w trakcie roku dochód wyższy niż 85 528 zł.

PIT-2. Jak wygląda ten dokument i gdzie znaleźć wzór do wydruku?

Osoby, które nie wiedzą, czy w chwili zatrudnienia złożyły PIT-2 u pracodawcy, mogą zapytać o to w dziale kadr. Jeśli jednak takie osoby co roku dostały kilkaset złotych zwrotu podatku, najpewniej nie złożyły PIT-2.

Deklaracja podatkowa PIT (zdjęcie ilustracyjne)"PIT-2 składa się raz", wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Chodzi o 425 zł/mies.

Wzór PIT-2 znajdziecie pod TYM adresem.

Formularz PIT-2 jest krótki. Należy jedynie uzupełnić swoje dane, wskazać płatnika i złożyć podpis.

Więcej o: