Minimalna emerytura 2022. Marlena Marląg przekazała, ile wyniesie najniższe świadczenie

Ministerka rodziny i polityki społecznej przekazała, ile prawdopodobnie wyniesie wysokość najniższych emerytur w 2022 roku po waloryzacji. Ostateczny wskaźnik zostanie zatwierdzony pod koniec lutego.
Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Otrzymanie minimalnej emerytury wymaga osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego oraz przepracowania odpowiedniej liczby lat. Obecnie w Polsce na emeryturę mogą przejść kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat, których staż składkowy wynosi odpowiednio 20 lub 25 lat. Na temat tego, ile wyniesie minimalna wysokość świadczenia po waloryzacji, wypowiedziała się ministerka Marlena Maląg.

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Ile wyniosą emerytury w 2022 r. po waloryzacji? Marlena Maląg odpowiada

Jak podkreśliła ministerka rodziny i polityki społecznej w Polsce jest obecnie prawie 10 milionów emerytów i rencistów, z czego świadczenia między 4 920 zł a 12 800 zł pobiera około 370 tys. osób. - W 2022 roku zwaloryzujemy tak jak dotychczas świadczenia emerytalno-rentowe - minimalna emerytura przekroczy poziom 1 310 zł. Obecnie przeciętna emerytura w Polsce to ok. 2 650 zł. Na Polskim Ładzie zyska ponad osiem milionów emerytów, a po wprowadzeniu zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań zmiana systemu podatkowego będzie neutralna dla osób o dochodach z przedziału powyżej 4 920 do 12 800 zł, to będzie kolejna grupa, która na pewno nie straci - powiedziała Maląg w rozmowie z Interią.

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe świadczenie na dzieci. 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Od kiedy? (zdjęcie ilustracyjne)12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko. Od kiedy?

Waloryzacja emerytur 2022

Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur zostanie zatwierdzony z końcem lutego. Od 1 marca 2021 roku najniższe świadczenie emerytalne wynosi 1250,88 zł brutto (1066,24 zł netto). Waloryzacja emerytur i rent ma zapewnić, że wysokość świadczeń pozostanie proporcjonalna do cen usług i produktów. W grudniu 2021 roku inflacja osiągnęła poziom 8,6 proc.

Więcej o: