Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Czym jest? Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli kolejne świadczenie skierowane dla rodzin na drugie i kolejne dziecko. Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o jego przyznanie. Pierwszej doby wpłynęło ich ponad 104 tys. Jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z etapów realizacji rozwiązań rządu PiS zawartym w Polskim Ładzie, który obowiązuje od 1 stycznia. Świadczenie skierowane jest do rodzin, przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Jak podaje gov.pl: "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci". 

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Kwotę otrzymają w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru. Jak poinformowała portal money.pl szefowa MRiPS Marlena Maląg, rodzice złożyli już wnioski dla ponad 170 tys. dzieci. "Resort szacuje, że do końca stycznia wpłynie ponad 400 tys. wniosków, a w całym roku 2022 - 615 tys." - czytamy. Jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

"Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługuje także rodzicom, którzy już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Na takie dzieci świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 35. miesiąca życia. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów rodziny" - zaznaczono na stronie rządowej. 

Jak złożyć wniosek? Wnioski od rodziców są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. - Składamy je za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS, portalu Empatia oraz bankowości elektronicznej - wyjaśniła prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. - O pieniądze można się ubiegać poprzez system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a od wtorku do systemu dołączają największe banki: PKO BP, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Bank Millennium i mBank - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

ZUS udziela pomocy osobom zainteresowanym świadczeniem z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 22 290 55 00. - Dodatkowo na stronie internetowej ZUS znajdują się instrukcje i filmy dotyczące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, w tym jak aplikować o świadczenie. Poza tym pracownicy ZUS w najbliższym czasie będą pełnić dyżury w KRUS, placówkach Poczty Polskiej i urzędach gminy - dodała prezes.

"Rodzic będzie mógł złożyć wniosek o kapitał na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. W przypadku złożenia wniosku po upływie tego okresu kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku. Daje to rodzicom aż 5 miesięcy na złożenie wniosku, aby uzyskać kapitał w pełnej wysokości. W przypadku złożenia wniosku po tym terminie upływ każdego kolejnego miesiąca będzie powodował zmniejszenie całkowitego wymiaru kapitału (12 tys. zł) o 500 zł za każdy miesiąc" - czytamy na gov.pl. Dokładną instrukcję złożenia wniosków znajdziesz TUTAJ

Więcej o: