Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Ile wynosi? Kto może się ubiegać?

Z początkiem 2022 r. wzrosła wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Podwyżka jest jednak niewielka i może rozczarowywać.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które sprawują stałą opiekę nad podopiecznym z niepełnosprawnością i w związku z tym nie są w stanie podjąć zatrudnienia - najczęściej dotyczy ono rodziców dzieci z niepełnosprawnościami (prawo do świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka i osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną).

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Aby świadczenie zostało przyznane, opieka musi być długotrwała i całodobowa. Dlatego też świadczeniobiorca nie może pozwolić sobie na podjęcie żadnej pracy zarobkowej (nawet dorywczej), ponieważ grozi to utratą świadczenia.

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur 2022. Ile wyniosą świadczenia? [WYLICZENIA NETTO]

Świadczenie pielęgnacyjne 2022. Nowe stawki

Z początkiem 2022 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została podniesiona na skutek corocznej rewaloryzacji. Jego kwota zależy od wzrostu najniższego wynagrodzenia za pracę w Polsce. W ubiegłym roku pensja minimalna wynosiła 2800 zł, a od 2022 r. już 3100 zł, co oznacza wzrost o 7,5 proc. Odpowiednio powiększone zostało świadczenie pielęgnacyjne - jego obecna stawka to 2119 zł.

Z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego należy się zwrócić do urzędu gminy lub miasta.

Zdjęcie ilustracyjneOd 1 lutego certyfikaty będą obowiązywać krócej. Do kiedy ważne szczepienie?

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Co z opiekunami dorosłych z niepełnosprawnością?

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane opiekunom niepełnosprawnych dzieci i młodzieży do 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli podopieczny nadal się uczy). Co jednak z osobami, które stale zajmują się dorosłym członkiem rodziny, który nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji?

Tu sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Opiekunowie dorosłych z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się tylko o zasiłek opiekuńczy, który niezmiennie od lat wynosi 620 zł. Uzyskanie tak "wysokiego" wsparcia uniemożliwia opiekunom podjęcie pracy. Jeśli będą pracować, to stracą prawo do zasiłku.

Więcej o: