Święto Trzech Króli obchodzimy w Polsce 6 stycznia. To dzień, w którym wierni wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Jezusowi. Czy tego dnia jest dzień wolny od pracy?
Święto Trzech Króli obchodzimy w Polsce 6 stycznia. To niezwykle radosny i kolorowy dzień. Tego dnia w wielu miastach w Polsce, ale i na świecie, organizowane są uliczne jasełka. Uczestniczą w nich Trzej Królowie, którzy w towarzystwie zgromadzonych dorosłych i dzieci, zmierzają do stajenki, by móc złożył pokłon Chrystusowi. A wszystko to w akompaniamencie pięknych kolęd i pastorałek.
6 stycznia katolicy na drzwiach wejściowych do swoich domów i mieszkań, umieszczają za pomocą kredy napis KMB z datą bieżącego roku. Skrót ten pochodzi od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Niepraktykowanym już w Trzech Króli zwyczajem jest święcenie kadzidła, a następnie okadzanie całego domu, by uchronić jego mieszkańców przed nieszczęściami.
Do roku 1960 święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Został on jednak zniesiony ustawą uchwaloną przez Sejm PRL 16 listopada 1960 roku. W 2010 roku ponownie ogłoszono 6 stycznia dniem wolnym. Wtedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę znoszącą decyzję władz PRL. Z kolei 7 stycznia jest dniem pracującym.
Warto jednak wykorzystać w tym okresie urlop, by móc cieszyć się czterema dniami odpoczynku, gdyż święto Trzech Króli wypada w tym roku w czwartek. 7 stycznia można również odebrać dzień wolny za Nowy Rok, ponieważ, zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli jedno z wymienionych świąt ustawowo wolnych od pracy wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddać pracownikom inny dzień wolny od pracy.