Święto Trzech Króli. Czy 6 i 7 stycznia to dni wolne od pracy?

Święto Trzech Króli wypada 6 stycznia. W 2022 roku jest to czwartek. Piątek z kolei to teoretycznie normalny dzień pracujący, jednak bardzo możliwe, że wielu z nas odpocznie dłużej i będzie miało "długi weekend". Zatem nasuwa się pytanie, czy 6 i 7 stycznia to dni wolne od pracy? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Stoch wróci na PŚ w Zakopanem? "Jego sprawa będzie nas rozgrzewała do igrzysk"

Święto Trzech Króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara - jest ważne dla wszystkich chrześcijan. Jedno z pierwszych świąt ustanowionych w Kościele katolickim nazywa się również "świętem Epifanii" lub Objawienia Pańskiego. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w tym dniu wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, a także powstrzymania się od pracy. W 2010 roku zmieniono decyzję władz PRL z 1960 roku i ustawowo od 2011 roku Święto Trzech Króli stało się dniem wolnym. Zatem, czy 7 grudnia, który wypada w piątek, również jest wolne i będziemy mieć "długi weekend"? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Święto Trzech Króli. Czy 6 i 7 stycznia to dni wolne od pracy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli jest ustawowo dniem wolnym od pracy. W 2022 roku 7 stycznia wypada w piątek. Oznacza to, że w połączeniu z poprzedzającym czwartkiem, mógłby nam zatem dać pierwszy w tym roku długi weekend. Co z tym zrobić? Znamy solucję! Jeśli odbierzemy wolny dzień za sobotę 1 stycznia w dniu 7 stycznia, automatycznie wydłuży nam się wypoczynek. To, czy 7 stycznia będzie dla nas dniem wolnym od pracy, zależy więc od naszej decyzji, przełożonego i wewnętrznych ustaleń firmy.

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne)Standard DVB-T2/HEVC. Co to oznacza? [DATY, TERMINY]

Dni wolne 2022. Kiedy wypadają długie weekendy?

Przypominamy długie weekendy, które wypadają w nowym roku. 

Długie weekendy w 2022 roku:

  1. Styczeń (6-9 stycznia)
  2. Kwiecień (16-18 kwietnia)
  3. Kwiecień/Maj (30 kwietnia-3 maja)
  4. Czerwiec (16-19 czerwca)
  5. Sierpień (13-15 sierpnia)
  6. Październik/Listopad (29 października-1 listopada)
  7. Listopad (11-13 listopada)
  8. Grudzień (24-26 grudnia)

Emeryt - zdjęcie ilustracyjneWaloryzacja emerytur 2022. Sprawdź, ile wyniosą świadczenia [WYLICZENIA]

Więcej o: