Niedziele handlowe 2022. W lutym klientów czeka zmiana [HARMONOGRAM]

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku? I co ze sklepami, które jak na razie otwierają się mimo zakazu handlu w związku ze statusem placówek pocztowych?
Zobacz wideo Bezczelna kradzież w sylwestra. Weszli do sklepu i wyciągnęli dwa elektryczne rowery

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku. W ubiegłym roku w kalendarzu znalazło się siedem niedziel handlowych i w tym będzie podobnie. 

Niedziele handlowe 2022 - lista

W 2022 roku niedziele handlowe wypadają:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP.Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe

Mimo zakazu handlu w niedziele zakupy możemy zrobić w pewnych punktach. Należą do nich między innymi stacje benzynowe, apteki, sklepy prowadzone przez właściciela, a także jeszcze jak na razie sklepy o statusie placówki pocztowej. Z ostatniej możliwości, dzięki nawiązaniu umowy z firmami kurierskimi, korzystają obecnie takie sieci jak Biedronka, Lidl, Kaufland czy Carrefour. Już niedługo się to jednak zmieni.

Trybunał KonstytucyjnyNiedziele handlowe. Czy zakaz handlu jest zgodny z konstytucją? Opinia TK

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu. Co ze sklepami o statusie placówek pocztowych?

W październiku 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Jej celem jest uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby uniemożliwić sklepom obchodzenie zakazu.

Zmiany pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe jedynie, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 procent przychodów danej placówki.

Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej. Nowe przepisy wejdą w życie w lutym.

Więcej o: