Według zwyczaju, przystrajanie choinki powinno się rozpocząć dopiero w dzień Wigilii. Kiedy natomiast jest dobry czas, by rozebrać bożonarodzeniowe drzewko, a świąteczne ozdoby schować z powrotem do szafy? Zgodnie z tradycją powinniśmy to zrobić w trzech następujących datach: 6 stycznia, pierwszej niedzieli po 6 stycznia lub 2 lutego. Co oznaczają te dni?
Jedną z najpopularniejszych dat rozebrania choinki, o której większość z nas z pewnością słyszała jest Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Wypada ono zawsze w dzień 6 stycznia i stanowi z pewnością opcję dla osób, które chcą dotrzymać kroku tradycji i pożegnać świąteczny okres razem z nią. Dzień ten jest szczególny dla chrześcijan, ponieważ przypomina wierzącym akt objawienia Boga. Święto nawiązuje również, jak sama nazwa wskazuje, do opowieści o Mędrcach ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, by oddać cześć Jezusowi.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Drugi dzień, w który możemy rozebrać choinkę to Chrzest Jezusa Chrystusa, nazywane również świętem Chrztu Pańskiego. W przeciwieństwie do święta Trzech Króli, uroczystość ta ma datę ruchomą i wypada w pierwszą niedzielę po nim. W 2022 roku będzie to 9 stycznia. Święto upamiętnia wiernym chrzest Chrystusa, a także symbolizuje zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia.
Ostatnią datą, w której według tradycji możemy zdjąć ozdoby ze świątecznego drzewka jest Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej, które przypada zawsze na dzień 2 lutego. Uroczystość nawiązuje do Ewangelii wg. Świętego Łukasza i historii ofiarowania Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej.