Standard DVB-T2/HEVC. Co to oznacza i czy telewizor odbierze nowy sygnał? [DATY, TERMINY]

DVB-T2/HEVC - co to jest? Jak sprawdzić, czy nasz telewizor sobie z nim poradzi? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nowego standardu telewizji naziemnej.
Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci

2022 to rok zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Pierwsze województwa na DVB-T2/HEVC przejdą już pod koniec marca. Z czym się to wiąże?

Spacer z golden retrieverami podczas 29. finału WOŚP. Co dobrego zdarzyło się w 2021 roku? Przypominamy same pozytywne wydarzenia

DVB-T2/HEVC - co to?

W 2022 roku standard nadawania telewizji cyfrowej DVB-T zostanie zastąpiony DVB-T2. Dzięki temu poprawi się jakość obrazu i dźwięku. Możliwe będzie przesyłanie drogą naziemną nawet kanałów w rozdzielczości 4K/Ultra HD. Do tego w ramach jednego multipleksu możliwe będzie przesyłanie większej liczby kanałów. Telemaniacy będą mogli cieszyć się więc większą ofertą rozrywki w lepszej jakości. Niestety nie wszystkie telewizory odbiorą standard drugiej generacji.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne) Bon na dekoder. KPRM zapewnia: Świadczenie nie ma związku z abonamentem

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Co prawda najnowsze odbiorniki (kupione w ostatnich kilku latach) bez problemu poradzą sobie z DVB-T2/HEVC, jednak te starsze sygnału w nowym systemie mogą już nie odbierać. By się upewnić, warto zerknąć na naklejkę znamionową umieszczoną z tyłu odbiornika, a następnie symbol urządzenia wpisać w wyszukiwarkę. Informacje te będą zawarte także w instrukcji dołączonej do urządzenia. Jeśli jednak nasz model nie posiada tunera DVB-T2 nie oznacza to automatycznie, że potrzebujesz nowego telewizora. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest kupno zewnętrznego dekodera.

DVB-T2/HEVC - kiedy zmiana?

Zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej zostaną wprowadzone etapami według następującego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku województwa: lubuskie i dolnośląskie;
  • 25 kwietnia 2022 roku województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • 23 maja 2022 roku województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • 27 czerwca 2022 roku województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.
Więcej o: