Polski Ład. Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - kiedy składać? [WZÓR]

Część pracowników, którzy mają skorzystać z nowej ulgi dla klasy średniej, powinna przemyśleć to, czy ulga ta faktycznie będzie dla nich korzystna. W niektórych sytuacjach pracownicy i tak będą musieli zwrócić fiskusowi część z uznanych w ten sposób pieniędzy. Kiedy złożyć wniosek i jakie dane w nim zawszeć?

Od 1 stycznia 2022 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga podatkowa, nazywana "ulgą dla klasy średniej", którą będzie można rozliczyć w zeznaniu rocznym lub miesięcznym. Jak się okazuje, stosowanie ulgi może skutkować powstaniem niedopłaty podatku. 

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Ulga dla klasy średniej - co to jest?

Ulga dla klasy średniej jest nową formą ulgi podatkowej, którą wprowadził Polski Ład. Ma ona dotyczyć osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz osób samozatrudnionych, rozliczających się według skali podatkowej. Zgodnie z zapisami, ulga obowiązuje osoby, które osiągają roczne przychody w przedziale od 68 412 złotych do 133 692 złotych. Jest to więc od 5 701 złotych do 11 141 złotych brutto miesięcznie.

Ulga dla klasy średniej jest naliczana automatycznie. Niestety nie dla każdego pracownika jest to dobre rozwiązanie. Niektórzy powinni więc złożyć wnioski o niestosowanie tej ulgi. Jak to zrobić?

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - kto powinien złożyć?

Już zaledwie przekroczenie limitu ulgi w skali roku o złotówkę - gdy zarobimy mniej niż 68 412 zł lub więcej niż 133 692 zł - sprawia, że pracownik traci prawo do ulgi. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku przyznanej w ciągu roku:

  • podwyżki, 
  • premii,
  • nagrody.

Poza tym stracić prawo do ulgi można też w wyniku zmiany formy zatrudnienia lub utraty pracy w 2022 roku. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej?

W sytuacji, kiedy pracownik traci prawo do ulgi dla klasy średniej, będzie musiał on zwrócić "korzyści podatkowe". W związku z tym będzie musiał dopłacić podatek po rozliczeniu zeznania rocznego (PIT-u). Przed taką sytuacją może uchronić jednak wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. 

"Najlepiej, żeby wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej złożyli wszyscy pracownicy. Jeśli ktoś zarabia mniej niż 5701 zł - może dostanie premię w grudniu, a jeśli ktoś zarabia powyżej 11 141 zł - może pójdzie na zasiłek chorobowy, albo macierzyński, albo na emeryturę - straci" - napisała na Twitterze Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa w Grant Thornton.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej - wzór

Wniosek należy przekazać pracodawcy. Co istotne, można go wykonać w dowolnym momencie. We wniosku należy podać swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz dane firmy. 

Nie ma jednego wzoru wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, ale warto wpisać w dokumencie: "Wnioskuję do płatnika (nazwa zakładu pracy) o niepomniejszanie w 2022 r. dochodu o kwotę miesięcznej ulgi dla pracowników, o której mowa w art. 32 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Więcej o: