Dzień Babci i Dzień Dziadka 2022. Kiedy obchodzimy święto dziadków?

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy w Polsce zawsze w drugiej połowie stycznia. To święta, które przypominają o bliskich nam osobach i wzmacniają rodzinne więzi. Kiedy dokładnie wypadają?

Dzień Babci w Polsce obchodzimy zawsze tego samego dnia, czyli 21 stycznia. Dzień Dziadka z kolei, wypada już dzień później i również ma datę stałą - 22 stycznia. Święta mają przede wszystkim na celu uhonorowanie osób starszych i umocnienie rodzinnych kontaktów. W Polsce życzenia babciom i dziadkom składają wnuki, niezależnie od wieku. W przedszkolach oraz szkołach nierzadko odbywają się także z tej okazji przedstawienia lub zajęcia mające na celu zaangażowanie seniorów do spędzenia czasu z młodszym pokoleniem. Jaka jest historia obu tych świąt? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Które święto było pierwsze?

Dzień Babci jest w Polsce świętem starszym niż Dzień Dziadka. Pomysł na jego obchodzenie narodził się najprawdopodobniej z początkiem drugiej połowy XX wieku, a zatwierdzony został w 1966 roku. To właśnie wtedy dziennik "Express Wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Sam pomysł na obchodzenie tego święta pojawił się dwa lata wcześniej w czasopiśmie popularnym wydawanym przede wszystkim dla kobiet. Pomysł na obchodzenie Dnia Dziadka z kolei, przyszedł do Polski z Ameryki dopiero w okolicach lat 80-tych. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Obchodzenie święta babci oraz dziadka w innych krajach

W niektórych krajach Dzień Babci i Dziadka stanowi jedno święto, bez rozdzielania na osobne dni. Tak jest np. w USA czy Wielkiej Brytanii. Z kolei np. w Niemczech obchodzony wciąż jest wyłącznie Dzień Babci, który wypada tam w drugą niedzielę października. Podobnie jest także we Francji, gdzie w marcu świętowany jest Café Grand’Mère, czyli tzw. kawa u babci. 

Więcej o: