Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

6 stycznia w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również świętem Trzech Króli. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Szukasz informacji o dniach wolnych - więcej na Gazeta.pl.

Święto Trzech króli, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona przez Kościół Katolicki 6 stycznia. To jedno z najstarszych świąt, obecne w tradycji chrześcijańskiej od III wieku. Jest to wspomnienie pokłonu złożonego nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi przez Mędrców ze Wschodu. Tego dnia, w wielu miastach i miejscowościach, organizowane są Orszaki Trzech Króli. Święto Objawienia Pańskiego zamyka cykl uroczystości religijnych związanych z okresem Bożego Narodzenia.

zdjęcie ilustracyjne, Kolekcja szopek Lodzinskich w KrakowieTrzej Królowie. Czy było ich trzech i czy według Biblii byli królami?

Zobacz wideo Napis K+M+B wcale nie oznacza imion trzech królów

Czy 6 stycznia idziemy do pracy? Co z 7 stycznia?

Do roku 1960 święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Został on jednak zniesiony ustawą uchwaloną przez Sejm PRL 16 listopada 1960 roku. W 2010 roku ponownie ogłoszono 6 stycznia dniem wolnym. Wtedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę znoszącą decyzję władz PRL.

2022 rok - kalendarz (zdjęcie ilustracyjne)Dni wolne 2022 kalendarz: Te dni pomogą wydłużyć urlop

Niestety, 7 stycznia jest już dniem pracującym. Jeśli jednak wykorzystamy wtedy urlop, możemy cieszyć się czterema dniami odpoczynku, gdyż święto Trzech Króli wypada w tym roku w czwartek. Kolejną opcją jest odebranie wtedy dnia wolnego za Nowy Rok, ponieważ, zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli jedno z wymienionych świąt ustawowo wolnych od pracy wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddać pracownikom inny dzień wolny od pracy. Wiele zakładów pracy zadecydowało o "oddaniu dnia wolnego" właśnie 7 stycznia 2022 roku.

Więcej o: