Zwolnienia lekarskie w 2022 roku. Duże zmiany w ZUS od stycznia

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zmiany w zwolnieniach lekarskich. Skrócony zostanie m.in. czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia. Nie jest to jednak jedyna zmiana, z którą będą musieli zmierzyć się pracownicy. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Zmiany w systemie zwolnień lekarskich obowiązują od 1 stycznia. Zostały wprowadzone wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. O czym warto wiedzieć?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zwolnienia lekarskie. Zmiany obowiązujące od 2022 roku

Od stycznia 2022 roku zmieni się czas pobierania zasiłku chorobowego przez osoby, które utraciły zatrudnienie. Dotychczas wynosił on 182 dni, jednak w nowym roku zostanie skrócony do zaledwie 91 dni. Nic nie zmieni się natomiast w przypadku niezdolności do pracy w związku z ciążą lub gruźlicą - w tych przypadkach pracownicy nadal będą mogli liczyć na 270 dni zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy 2022. Kontrole lekarskie

Zgodnie z nowymi przepisami, aby odnowić prawo do kolejnego pół roku płatnej nieobecności w pracy, potrzebny będzie 60-dniowy okres przerwy w zwolnieniu lekarskim. Na ten okres pracownik musi wrócić do wykonywania zawodu. Wysokość zasiłku za pobyt w szpitalu wzrośnie natomiast z obecnych 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku do 80 proc. Dodatkowo kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli wygasło ono z powodu śmierci pracodawcy, uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Od 2022 roku zmienią się również zasady dotyczące zwolnień lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł kontrolować pracowników przebywających na zwolnieniu, między innymi dowiedzieć się, czy osoba zatrudniona w dwóch firmach, a przebywająca na zwolnieniu w jednej z nich, nie pracuje w tym czasie w drugiej.

W 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, przyrost fałszywych zwolnień lekarskich przeszedł oczekiwania pracodawców. Dane szacunkowe Conperio Indeks za 2020 rok wskazywały 2,5-krotny przyrost fałszywych zwolnień względem analogicznego okresu w 2019 roku.

Więcej o: