W 2022 roku czeka nas duża waloryzacja emerytury, jest to spowodowane inflacją w kraju. Sprawdź, o ile wzrośnie świadczenie.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najniższa emerytura w ubiegłym roku wynosiła 1250,88 złotych brutto, czyli 1066,24 netto. Jak donosi "Fakt", jeśli wskaźnik waloryzacji wzrośnie do 6,15 proc. najniższe. świadczenie wzrośnie do 1327,81 zł brutto. Okazuje się, że wysokość świadczenia jest także zależna od Polskiego Ładu, który wszedł w życie z początkiem 2022 roku. Według wyliczeń "Faktu" seniorzy z najniższymi emeryturami zyskają na waloryzacji 72,07 zł na rękę miesięcznie.
Wyliczenia:
W Sejmie przedstawiono projekt nowelizacji ustawy zakładający wprowadzenie emerytur stażowych. Projekt jest inicjatywą obywatelską, a do Sejmu złożyła go NSZZ "Solidarność". Projekt zakłada, że emerytura stażowa będzie przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które "osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn". Okresy składkowe i nieskładkowe to staż pracy.
Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Marcin Zieleniecki wyjaśniał, że ten projekt jest bardzo ważny dla setek tysięcy osób. "Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami osób, które ze względu na utratę sił, będąca konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej, nie są w stanie kontynuować jej wykonywania, aż do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. System emerytalny powinien opierać się na założeniu, że po wielu latach pracy, człowiek ma prawo zaprzestać aktywności zawodowej i pozostałą część swojego życia spędzić bez pracy, choćby zachował jeszcze zdolność do zarobkowania" - wyjaśniał Zieleniecki.